შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და იმერეთში, სხვადასხვა დროს, უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღეს.
საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თბილისის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა 1974 წელს დაბადებული, წარსულში არაერთგზის ნასამართლევი ი.მ. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის პირადი ჩხრეკის შედეგად, ცეცხლსასროლი პისტოლეტი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
რაც შეეხება მეორე პირს, 1989 წელს დაბადებული ი.გ. იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ხარაგაულის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვისთვის დააკავეს. პოლიციამ ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში, ბრალდებულის საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო: „აკს“-ის მოდელის ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი და 32 საბრძოლო ვაზნა.
იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის დეტექტივების სამმართველოს თანამშრომლებმა ასევე ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, ქუთაისში დააკავეს 1969 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი ე.გ. მის საცხოვრებელ ბინაში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოღებულია „მაუზერის“ მოდელის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი და მჭიდი.

As a result of operative-search and investigative activities, the officers of the Ministry of Internal Affairs seized illegal firearms and ammunition in Tbilisi and Imereti at different times.
The officers Tbilisi Main Division of the Patrol Police Department detained I.M. (DoB 1974, who has been convicted several times in the past. I.M. was arrested on charges of illegal purchase-storage-carrying of firearms and ammunition. The law enforcers, as a result of the personal search of the accused person, seized a pistol as evidence.
As for the second detainee - I.G. the officers of Kharagauli Police District Division of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department detained him for illegal purchase and storage of firearms and ammunition. Police in Kharagauli Municipality, as a result of search activities held in his house, seized the following firearms: an automatic firearm "AKS", 2 cartridges and 32 magazines as evidence.
The officers of Detectives Division of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department also detained former convict and currently on probation - E.G. (DoB 1969) for illegal purchase and storage of firearms and ammunition. As a result of search activities held in detainee’s apartment law enforcers seized “Mauser” pistol and cartridge as evidence.
Investigation on the fact of illegal purchase-storage-carrying of firearms and ammunition is underway under 236, III and IV parts of Article of the Criminal Code of Georgia.