შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული აქტიური კომპლექსური საგამოძიებო მოქმედებებისა და ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერისთვის 1995 წელს დაბადებული გ.ყ. და 1990 წელს დაბადებული ლ.მ. დააკავეს.
დაუსწრებლად წარედგინათ ბრალი 1983 წელს დაბადებულ ლ.ჩ.-ს - "კანონიერი ქურდობისთვის", 1988 წელს დაბადებულ ზ.ხ.-ს - "ქურდული სამყაროს წევრობისთვის", ხოლო 1989 წელს დაბადებულ გ.ხ.-ს - "ქურდული სამყაროს" წევრისთვის ან კანონიერი ქურდისთვის მიმართვისთვის. რაც შეეხება 1983 წელს დაბადებულ დ.ჯ.-ს, მას ბრალი "ქურდული სამყაროს წევრობისთვის" პენიტენციურ დაწესებულებაში წარედგინა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებისთვის ცნობილი გახდა მოქალაქე დ.უ.-ს მიერ ერთ-ერთ ონლაინკაზინოში 216 963 ლარის მოგების შესახებ. მათ, სარგებლის მიღების მიზნით, ე.წ. ქურდული გარჩევა მოაწყვეს. „ქურდული სამყაროს" წევრი დ.ჯ. დაუკავშირდა საზღვარგარეთ მყოფ, „ქურდული სამყაროს“ წევრ ზ. ხ.-ს და „კანონიერ ქურდ“ ლ.ჩ.-ს, რომელმაც გადაწყვიტა, რომ დ.უ.-ს ონლაინკაზინოში მოგებული თანხის ნაწილი მისი მითითების გარეშე არ უნდა განეკარგა.
ამის შემდეგ, დ.უ.-ს „ქურდული სამყაროს“ მხარდამჭერებმა - ლ.მ.-მ და გ.ყ.-მ „კანონიერი ქურდის“ მიერ მიღებული გადაწყვეტილების აღსრულების აუცილებლობა დაუდასტურეს და მას მფარველობას დაჰპირდნენ, რითაც მხარი დაუჭირეს „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის განხორციელებას.
პოლიციამ, ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა, დიდი ოდენობით ფული და ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდს“ უკავშირდებოდნენ.
დანაშაულები 7- დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის, "კანონიერი ქურდობის", „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი და მეორე ნაწილით, 223-ე მე-3 პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით და 223-ე მე-4 პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.

The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of active complex investigative activities and operative-investigative measures carried out together with the General Prosecutor's Office, arrested G.K. (DoB 1995) and L.M., (DoB1990).
L.Ch. (DoB 1983) was charged in absentia for being a “Thief in Law”, Z.Kh. (DoB 1988), with "membership of a thieves' world", and G.Kh. for the appeal to “Thief in Law”. As for D.J. (DoB 1983), he was charged with "membership of a “Thieves’ world" at the penitentiary facility.
The investigation established that the accused had learned about the winning of 216,963 GEL by Citizen D.U. in one of the online casinos. The mentioned persons, in order to receive benefits, arranged the so-called criminal skirmish. D.J.- a member of the "Thieves 'World", contacted Z. Kh. a member of the "Thieves' World" residing abroad, and L.Ch., a "thief in law", who decided that the sum won by D.U. should not be allocated without his reference.
After the mentioned, supporters of the "thieves' world" - L.M. and G.K. informed D.M. regarding the “decision” made by the “Thief in Law” and the obligation to adhere to the made decision. They guaranteed their patronage to D.M. by which detainees contributed to the illegal activities of the “Thieves’ World”.
As a result of the search, the police seized computer equipment, a large amount of cash and mobile phones from the accused persons, through which they connected with each other and the "thief in law" residing abroad.
The committed crime envisions from 7 to 15 years in prison.
Investigation into the facts of membership of the "Thieves' World", being a “Thief in Law”, appealing to a member of the "Thieves' World" and supporting the activities of the "Thieves' World", is in progress under articles 223(1) parts I and II, article 223 (3) part II, article 223(4) part I envisioned under the Criminal Code of Georgia.