შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1977 წელს დაბადებული, წარსულში ოჯახში ძალადობისთვის ნასამართლევი ზ.ქ. ყოფილი მეუღლის მიმართ განხორციელებული მუქარისა და ადევნების ბრალდებით, თბილისში, გ. კარტოზიას ქუჩაზე დააკავეს.
ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ ზ.ქ. ყოფილ მეუღლეს - ნ.ყ.-ს, ტელეფონის საშუალებით, სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრა. გამოძიებით ასევე დადგენილია, რომ დაკავებული, 2018 წლის აპრილიდან 2020 წლის 3 აპრილამდე პერიოდში, ყოფილ მეუღლესთან არასასურველ კომუნიკაციას ამყარებდა, როგორც პირადად, ისე, მობილური ტელეფონის საშუალებით. გარდა ამისა, ბრალდებული მას სისტემატურად უთვალთვალებდა. ნ.ყ.-მ დახმარებისთვის პოლიციას მიმართა.
გამოძიების დაწყების პარალელურად, გამოიცა შემაკავებელი ორდერი, რომლის საფუძველზეც, სხვა შეზღუდვების დაწესებასთან ერთად, ზ. ქ.-ს ჩამოერთვა პირად საკუთრებაში არსებული ცეცხლსასროლი იარაღი.
გამოძიება ოჯახის წევრის მიმართ განხორციელებული მუქარისა და ადევნების ფაქტებზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 11 პრიმა 151-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "დ" ქვეპუნქტითა და 11 პრიმა 151-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით მიმდინარეობს.

The officers of Vake-Saburtalo police division of Tbilisi Police Department under the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities detained Z.Q. (DoB 1977) on Kartozia Street, Tbilisi for threatening ex-spouse and stalking.
As a result of investigative activities it was established that Z.Q. threatened his ex-spouse- N.K. with liquidation. Investigation also found out that beginning from April 2018, till April 3, 2020 detainee communicated with his ex-spouse through the mobile phone and in person and was permanently stalking her, thus N.K. had to ask police for help.
In parallel with investigation, restraining order was also issued against Z.K. Along with other restrictions defined by the restraining order, detainee was also deprived of his firearm.
Investigation is in progress on the fact of threat against the family member and stalking, article 111-152, II part, sub-paragraph “D” and part I of the same article envisaged by the Criminal Code of Georgia.