შინაგან საქმეთა სამინისტროს ავტორობით მომზადებულ „დნმ-ის მონაცემთა ბაზის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტს და თანმდევ საკანონმდებლო ცვლილებებს პარლამენტმა პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა.
საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი დანაშაულის პრევენციის, დანაშაულის გახსნისა და გამოძიების, აგრეთვე, დაკარგულ პირთა იდენტიფიკაციის ხელშეწყობის მიზნით, ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში დნმ-ის მონაცემთა ბაზის შექმნას ითვალისწინებს.
კანონპროექტის თანახმად, სავალდებულო იქნება ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა გენეტიკური პროფილის დნმ-ის მონაცემთა ბაზაში რეგისტრაცია. ამასთან, დნმ-ის მონაცემთა ბაზაში აისახება სისხლის სამართლის საქმის გამოძიების ფარგლებში ფიზიკური პირისგან, გვამისგან, შემთხვევის ადგილიდან ან სხვა მატერიალური საგნიდან განსაზღვრული გენეტიკური პროფილები.
გარდა ამისა, დასაშვები იქნება ნებისმიერი პირის მიერ ნებაყოფლობით წარმოდგენილი გენეტიკური პროფილის დნმ-ის მონაცემთა ბაზაში რეგისტრაცია.
აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებით, ბიოლოგიური ნიმუშის აღების უფლებამოსილება ექნებათ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და იუსტიციის სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების − სპეციალური პენიტენციური სამსახურის თანამშრომლებს.
წარმოდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებით განისაზღვრება ბიოლოგიური ნიმუშისა და გენეტიკური პროფილის შენახვისა და განადგურების წესი. კერძოდ, ბიოლოგიური ნიმუში გენეტიკური პროფილის შექმნისთანავე განადგურდება. რაც შეეხება გენეტიკური პროფილის შენახვის ვადებს, ის განსაზღვრული იქნება ბიოლოგიური ნიმუშის სავალდებულო პროფილირებას დაქვემდებარებული პირის მიერ ჩადენილი დანაშაულის კატეგორიებისა და პირის ასაკის მიხედვით.

The draft law of Georgia "On the DNA database" prepared under the authorship of the Ministry of Internal Affairs and the subsequent legislative amendments were supported by the Parliament of Georgia in the first reading.
The package of legislative changes envisions the creation of DNA database in Levan Samkharauli National Bureau of Forensic Expertise in order to promote crime prevention, crime detection and investigation, as well as the identification of missing persons.
According to the draft law, it will be mandatory to register the genetic profile of accused person and convicts in the DNA database. In addition, the DNA database reflects the genetic profiles determined from a natural person, corpse, scene of an accident or other material object within the framework of the investigation of a criminal case.
In addition, it will be allowed to register the genetic profile voluntarily submitted by any person in the DNA database.
According to the mentioned legislative change, the employees of Levan Samkharauli National Bureau of Forensic Examination, the state sub-departmental institution included in the system of the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Justice - Special Penitentiary Service will have the authorization to take biological samples.
The presented legislative change defines the procedure for storage and destruction of biological sample and genetic profile. In particular, the biological sample will be destroyed as soon as the genetic profile is created. As for the storage period of the genetic profile, it will be determined according to the categories of crimes committed by the person subject to the mandatory profiling of the biological sample and his/her age.