დღეიდან ამოქმედდა „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილება, რომლის შედეგად განისაზღვრა სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების ახალი კატეგორია/ქვეკატეგორია:
• სატრანსპორტო საშუალების „AM“ კატეგორია, რომელიც აერთიანებს მოპედებსა და მსუბუქ კვადროციკლებს;
• სატრანსპორტო საშუალების „A2“ ქვეკატეგორია, რაც ითვალისწინებს მოტოციკლს, რომლის მაქსიმალური სიმძლავრე არ აღემატება 35 კვტ-ს, ხოლო სიმძლავრის/წონის კოეფიციენტი − 0,2 კვტ/კგ-ს.
აღნიშნული ცვლილების მიხედვით, მოპედი და მსუბუქი კვადროციკლი განისაზღვრა მექანიკურ სატრანსპორტო საშუალებებად. შესაბამისად, „AM“ კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალებები ექვემდებარება სავალდებულო რეგისტრაციას და მათ სამართავად საჭირო იქნება შესაბამისი მართვის უფლების მოპოვება.
დაინტერესებულ პირებს დღეიდან საშუალება ექნებათ, ნებაყოფლობით დაირეგისტრირონ „AM“ კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალებები და მოიპოვონ შესაბამისი მართვის უფლება, ხოლო 2022 წლის 28 მარტიდან მოპედისა და მსუბუქი კვადროციკლის რეგისტრაცია და „AM“ კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მოპოვება სავალდებულო ხდება.
„AM“ კატეგორიის მართვის უფლების მოსაპოვებლად ასაკობრივი ზღვარი განისაზღვრა 16 წლიდან. მოპედებსა და მსუბუქ კვადროციკლებზე მართვის უფლების მოსაპოვებლად საჭიროა მხოლოდ თეორიული გამოცდის ჩაბარება. თეორიულ გამოცდაზე პირველად, ერთჯერადად გასვლის დროს, დაინტერესებული პირები სრულად თავისუფლდებიან გამოცდაზე გასვლის საფასურისგან. "AM" კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მისაღებ თეორიულ გამოცდაზე გასვლა შესაძლებელია რიგში ადგილის დაჯავშნის გარეშე.
გარდა მომსახურების სააგენტოს სტრუქტურული ერთეულებისა, 2022 წლის 28 მარტამდე „AM“ კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალებების დათვალიერება ან/და რეგისტრაციიის მიზნით პირველადი რეგისტრაციისთვის განკუთვნილი დოკუმენტაციის წარდგენა შესაძლებელია პერიოდული ტექნიკური ინსპექტირების („PTI“) ცენტრების საშუალებითაც.
აღსანიშნავია, რომ 2022 წლის 26 თებერვლამდე, "AM" კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციისას, მცირდება კანონით დადგენილი საფასური.
„A2“ ქვეკატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მოპოვებისთვის ასაკობრივი ზღვარი განისაზღვრება 18 წლიდან. „A2“ ქვეკატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მოსაპოვებლად, დაინტერესებულმა პირმა საჭიროა, ჩააბაროს მართვის უფლების მისაღები თეორიული და პრაქტიკული გამოცდები.
თუ პირი ფლობს „A1“ ქვეკატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლებას, მას უწევს მხოლოდ პრაქტიკული გამოცდის ჩაბარება.
„A2“ ქვეკატეგორიის სატრანსპორტო საშუალებათა მართვის უფლების მქონე პირს უფლება აქვს, მართოს როგორც „AM“ კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალება, ასევე, „A1“ ქვეკატეგორიის სატრანსპორტო საშუალება და ტრიციკლი, რომლის სიმძლავრე არ აღემატება 15 კვტ-ს.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის 28 მარტიდან მოპედისა და მსუბუქი კვადროციკლის რეგისტრაცია და „AM” კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მოპოვება სავალდებულო გახდება.

Today the amendment to the Law of Georgia on Traffic came into force, as a result of which a new category/subcategory of driving license has been defined:
• "AM" category of vehicle, which combines mopeds and light ATVs;
• "A2" sub-category of vehicle, which includes a motorcycle with a maximum power not exceeding 35 kW and power/weight ratio - 0.2 kW/kg.
According to the mentioned amendment, mopeds and light ATVs were defined as mechanical transport means. Accordingly, "AM" category vehicles are subject to mandatory registration and will need to obtain the appropriate driving license to drive them.
From December 6, those interested will be able to voluntarily register “AM” category vehicles and obtain the right to drive, while from March 28, 2022 registration of mopeds and ATVs and obtaining driving license for “AM” category of vehicles will be mandatory.
The age limit for obtaining driving license of “AM” category is 16 years. Passing of only theoretical exam is enough for obtaining driving license for mopeds and light ATVs. On the first theoretical exam, interested persons will be fully exempted from exam fee. Taking of theoretical exam for obtaining driving license of “AM” category is possible without booking a place in a queue.
Also, it should be noted that if a person has a driving license of any category/subcategory, he/she shall have the right to drive "AM" category vehicles.
In addition to the structural units of the Service Agency, until March 28, 2022, vehicles of the "AM" category can be inspected and/or the documentation for initial registration can be submitted through the Periodic Technical Inspection ("PTI") centers. It should be noted that before February 26, 2022, when registering "AM" category vehicles, the fee established by law will be reduced.
The age limit for obtaining the driving license of sub-category "A2" is 18 years. In order to obtain the driving license of sub-category "A2", the interested person shall take theoretical and practical exams.
If a person has a driving license of "A1" sub-category, he/she shall take only a practical exam.
A person with a driving license of sub-category "A2" shall have the right to drive a vehicle of "AM" category, as well as a vehicle of sub-category "A1" and a tricycle with a power not exceeding 15 kW.
We would like to remind you that from March 28, 2022, registration of mopeds and light ATVs, as well as obtaining of driving license for "AM" category vehicles shall become mandatory.