შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტმა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე, მიმდინარე წლის აპრილი-მაისის თვეებში, სხვადასხვა ქვეყნის 42 მოქალაქის დაკავება და ქვეყნიდან გაძევება უზრუნველყო. დაკავებულ პირთა ნაწილმა საქართველო ნებაყოფლობით დატოვა, ნაწილი კი მიგრაციის დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად იძულების წესით იქნა გაძევებული საქართველოდან.
„უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე ქვეყნიდან გაძევებულ იქნა ერაყის რესპუბლიკის, ირანის ისლამური რესპუბლიკის, ალჟირის სახალხო დემოკრატიული რესპუბლიკის, პაკისტანის ისლამური რესპუბლიკის, სომხეთის რესპუბლიკის, რუსეთის ფედერაციის, იორდანიის ჰაშიმიტური სამეფოს, ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკის და სხვა უცხო ქვეყნების, ჯამში 42 მოქალაქე.
გაძევებულ პირთა შორისაა საქართველოში შემოსული და ქვეყანაში სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე მყოფი აზერბაიჯანის რესპუბლიკის 8 არასრულწლოვანი მოქალაქე, რომლებიც ჩართული იყვნენ სხვადასხვა სახის ანტისაზოგადოებრივ საქმიანობაში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტი წარმოადგენს ქვეყნის შიგნით უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლაზე პასუხისმგებელ ორგანოს. მის მთავარ კომპეტენციას წარმოადგენს საქართველოში სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე მყოფი უცხო ქვეყნის მოქალაქეების გამოვლენა და საქართველოდან გაძევების განხორციელება.

The Migration Department of the Ministry of Internal Affairs, on the basis of the Law of Georgia "On the Legal Status of Foreigners and Stateless Persons", ensured the arrest and deportation of 42 foreign citizens within the last two months. Some of the arrested persons left Georgia voluntarily, while others were deported from the country as a result of measures taken by the Migration Department.
On the basis of the Law of Georgia "On the Legal Status of Foreigners and Stateless Persons", the citizens of the Republic of Iraq, Islamic Republic of Iran, People's Democratic Republic of Algeria, Islamic Republic of Pakistan, Republic of Armenia, Russian Federation, Hashemite Kingdom of Jordan, Arab Republic of Egypt and other foreign countries were deported from the country, 42 individuals in total.
Among the deported persons are 8 under aged citizens of the Republic of Azerbaijan who entered Georgia, stayed in the country without a legal basis and were involved in various anti-social activities.
The Migration Department of the Ministry of Internal Affairs is the body responsible for the fight against illegal migration within the country. Its main competence includes the identification of foreign citizens in Georgia without a legal basis and their deportation from the country.