მთავრობის განკარგულებით 2022 წლის 30 ივლისი საქართველოში გლოვის დღედ გამოცხადდა. გუდაურში შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენის ჩამოვარდნის შედეგად დაღუპული ეკიპაჟის წევრების, მაშველებისა და ექიმების ხსოვნის პატივსაცემად საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა ადმინისტრაციულ შენობაზე სახელმწიფო დროშები დაშვებულია.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის კუთვნილმა ვერტმფრენმა, რომლის დახმარებით გუდაურში ჩამოვარდნილი პარაპლანისტების სამაშველო ღონისძიება მიმდინარეობდა, გუშინ მართვა დაკარგა და ჩამოვარდა, რის შედეგადეგაც ვერტმრფრენში მყოფი რვავე პირი დაიღუპა.
შემთხვევის ადგილზე სამაშველო და სამძებრო ღონისძიებები რამდენიმე საათის განმავლობაში უწყვეტად მიმდინარეობდა. ამ დროისთვის, ტრაგედიის შედეგად დაღუპულთა ცხედრები ამოსვენებულია.

According to the decree of the government, July 30, 2022 was announced as a day of mourning in Georgia. In honor of the crew members, rescuers and doctors who died as a result of the crash of the Border Police helicopter of the Ministry of Internal Affairs in Gudauri, state flags are lowered on all the administrative buildings of the Ministry of Internal Affairs in the entire territory of Georgia.
The helicopter belonging to the border police of the Ministry of Internal Affairs, with the help of which the rescue operation of the paragliders who fell in Gudauri was carried out, lost control and crashed yesterday. As a result all eight people in the helicopter died.
Rescue and search operations continued for several hours at the scene of the accident. At the moment, the bodies of those who died as a result of the tragedy have been taken out.