ბუქარესტში ოფიციალური ვიზიტით მყოფი საქართველოს შს მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი რუმინელ კოლეგას - პეტრე ტობას შეხვდა.
მხარეებმა ორი ქვეყნის სამართალდამცავ უწყებებს შორის არსებული და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
გიორგი მღებრიშვილმა პეტრე ტობას საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი, ასევე, ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესში მტკიცე მხარდაჭერის გამო მადლობა გადაუხადა.
როგორც საქართველოს შს მინისტრმა განაცხადა, ქართული მხარე დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს რუმინელ კოლეგებთან თანამშრომლობას. გიორგი მღებრიშვილმა ორი ქვეყნის შს სამინისტროებს შორის გამოცდილების გაზიარების და წარმატებული თანამშრომლობის მაგალითებზეც ისაუბრა, მათ შორის, საქართველოს შსს-ში მიგრაციის დეპარტამენტის შექმნის კუთხით. „ჩვენ მზად ვართ, ურთიერთობები ყველა დონეზე კიდევ უფრო გავაღრმავოთ. იმედი მაქვს, ერთობლივად შევძლებთ, გავუმკლავდეთ ჩვენს წინაშე მდგარ ყველა გამოწვევას“, - აღნიშნა გიორგი მღებრიშვილმა.
თავს მხრივ, რუმინეთის შს მინისტრმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ რუმინეთი იყო და დარჩება საქართველოს ძლიერ პარტნიორად. პეტრე ტობამ გიორგი მღებრიშვილს საქართველოს შს სამინისტროსა და უწყებაში დაგეგმილი რეფორმების მიმართ სრული მხარდაჭერა გამოუცხადა.
როგორც რუმინეთის შს მინისტრმა აღნიშნა, საქართველომ დიდი ნაბიჯი გადადგა ევროპისკენ. პეტრე ტობამ ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ რუმინეთი იყო პირველი ქვეყანა ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოებიდან, რომელმაც საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების რატიფიცირება მოახდინა.
შეხვედრაზე რუმინეთის შს მინისტრმა შავი ზღვის აუზის ქვეყნების უსაფრთხოების გაძლიერებასა და ამ კუთხით, სასაზღვრო პოლიციებს შორის არსებული წარმატებული თანამშრომლობის კიდევ უფრო განვითარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
გიორგი მღებრიშვილმა და პეტრე ტობამ ხელი მოაწერეს „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და რუმინეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ევროპული მისწრაფებების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ ერთობლივ დეკლარაციას. დეკლარაცია ქვეყნებს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარების საფუძველს წარმოადგენს და ქართულ მხარეს დამატებით ინსტრუმენტებს სთავაზობს, გაიზიაროს რუმინეთის გამოცდილება სამართალდაცვით სფეროში ევროკავშირის სტანდარტების დანერგვის კუთხით.
დეკლარაციაზე ხელმოწერის შემდეგ, ორი ქვეყნის შინაგან საქმეთა მინისტრებმა ჟურნალისტებისთვის ერთობლივი ბრიფინგი გამართეს.
გიორგი მღებრიშვილი საქართველოს პირველი შინაგან საქმეთა მინისტრია, რომელიც ოფიციალური ვიზიტით რუმინეთს ეწვია.

Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs of Georgia met his Romanian colleague Mr. Petre Toba during his official visit to Bucharest.
The parties reviewed the existing and future cooperation plans between two countries’ law enforcement agencies.
Mr. Giorgi Mghebrishvili thanked Mr. Petre Toba for the strong support to Georgia’s sovereignty and territorial integrity as well as the country’s Euro-Atlantic process integration.
The Minister of Internal Affairs of Georgia emphasized the great significance of cooperation with the Romanian colleagues. Mr. Giorgi Mghebrishvili also mentioned the examples of successful cooperation and sharing of the experience between the Ministries of two countries, including the creation of the Migration Department in the MIA of Georgia. “We are ready to deepen our relations at all levels. I do hope we can jointly tackle all the challenges we face” – Mr. Giorgi Mghebrishvili mentioned.
In his turn, the Minister of Internal Affairs of Romania reiterated that Romania always was and will be the strong partner of Georgia. Mr. Petre Toba demonstrated the full support in the reforms planned within the agency and the MIA of Georgia.
The Minister of Internal Affairs of Romani paid attention to the great steps made by Georgia towards Europe. Mr. Petre Toba emphasized that among the EU states Romania was the first country which ratified the Georgia EU Association Agreement.
At the meeting the Minister of Internal Affairs of Romania talked about the importance of strengthening the security in the Black Sea basin countries and further development of the existing successful cooperation between the Border Polices.
Mr. Giorgi Mghebrishvili and Mr. Petre Toba signed the Joint Declaration for “Cooperation in the Field of European Aspiration between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Romania”. The declaration represents the foundation for the development of bilateral cooperation between the two countries and offers the additional tools to Georgian party for sharing Romanian experience in implementation of the EU standards in the law enforcement field.
After the signature ceremony the Ministries of Internal Affairs of two countries held joint briefing for journalists.
Mr. Giorgi Mghebrishvili is the first among the Ministers of Internal Affairs of Georgia who paid official visit to Romania