საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, აშშ-ში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ჯორჯიის შტატის საგამოძიებო ბიუროს შტაბ-ბინას ეწვია. გიორგი მღებრიშვილი უწყების დირექტორს - ვერნან ქანანს და ბიუროს სხვა ხელძღვანელ პირებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ორი ქვეყნის სამართალდამცავ სფეროში არსებულ პრობლემებზე, გამოწვევებზე, მათი გადაწყვეტის გზებზე იმსჯელეს და ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი საგამოძიებო ბიუროს ხელმძღვანელებს სამინისტროში განხორციელებულ რეფორმებსა და განვითარების პერსპექტივებზეც ესაუბრა. „თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლებაზე მუდმივი ზრუნვა ჩემთვის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. ინტენსიური ტრენინგები უწყების შესაძლებლობების ეფექტური განვითარების ერთ-ერთი მთავარი პირობაა. იმედს გამოვთქვამ, რომ ჩვენი თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაღრმავდება. მსოფლიოს წინაშე არსებული გამოწვევების წარმატებით დასაძლევად აუცილებელია ჩვენი ერთად ყოფნა, ინფორმაციის ოპერატიული გაცვლა და გამოცდილების მუდმივი გაზიარება“,- აღნიშნა გიორგი მღებრიშვილმა.
„საქართველოს შს მინისტრის პრიორიტეტები ზუსტად ემთხვევა ჩვენს ხედვას. ჩვენი გამოცდილება ცხადყოფს, რომ განათლება პროგრესის საწინდარია. განსაკუთრებით მსურს, აღვნიშნო, რომ საქართველო აშშ-ს მნიშვნელოვანი სტრატეგიული პარტნიორია და ჩვენი თანამშრომლობა ამის ნათელი მაგალითია. ჩვენ, პოლიციელებს, გვაქვს მსგავსი გამოწვევები, ერთნაიარად ვაზროვნებთ, ვმოქმედებთ, ერთნაირად აღვიქვამთ პრობლემებს და ამიტომ, გამოცდილებისა და ინფორმაციის მუდმივ გაზიარებას დიდი მნიშვნელობა აქვს ჩვენი ეფექტური მუშაობისთვის“, განაცხადა ვერნან ქანანმა.
ოფიციალურ შეხვედრას ჯორჯიის შტატის საგამოძიებო ბიუროში ის ექსპერტებიც დაესწრნენ, რომლებიც სხვადასხვა დროს საქართველოს შსს-ს თანამშრომელთა გადამზადებაში მონაწილეობდნენ და მომავალშიც მჭიდრო თანამშრომლობას გეგმავენ.
ჯორჯიის შტატის საგამოძიებო ბიურო აქტიურადაა ჩართული აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) ტრეინინგებისა და განვითარების პროგრამებში. საქართველოში ბიურომ უკვე 30-ზე მეტი ინსტრუქტორი გამოაგზავნა, რომლებმაც შს სამინისტროს 350-ზე მეტი თანამშრომელი გადაამზადეს.

Minister of Internal Affairs within the frames of the official visit held meeting with the head of the Georgia Bureau of Investigation Vernon Keenan at the headquarters of Georgia Bureau of Investigation.
At the meeting sides discussed problems existing in the law enforcing sphere of the two countries, challenges and solutions they also shares professional experience.
Minister of Internal Affairs reviewed recently implemented reforms held within the agency and prospects for further development. “Training of the officers is among priority issues to me. Intensive training is one of the main conditions for effective development of the agency. I hope that our cooperation will become more intensive. In order to successfully overcome challenges faced by the world, we should act together, share information and experience on the regular basis”-stated Minister Mgebrishvili.
According to Vernon Keenan- “Priorities of the Georgian Minister of Internal Affairs coincide with our vision. Our experience shows that education is the precondition for the progress. I would especially like to point out that Georgia is an important strategic partner for the United States which is proved by our cooperation. We, police officers share common challenges, think, act identically and therefore exchange of information and experience is utterly important for our effective work”.
Official meeting was also attended by those experts who took part in the training program aimed for the Georgian police officers. They also plan to continue cooperation in the future.
Georgia Bureau of Investigation is actively involved in the programs implemented by INL. Georgia Bureau of Investigation has already sent more than 30 instructors to Georgia who have already trained more than 350 police officers.