ბელგიაში სამუშაო ვიზიტით მყოფი საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი ბრიუსელში, ანალიტიკურ ინსტიტუტს - „ევროპის პოლიტიკის ცენტრს“ (EPC) ეწვია და მრგვალი მაგიდის ფორმატში გამართულ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა. შეხვედრას საქართველოს შსს-ს დელეგაციის წევრები, ევროკომისიის, საელჩოების, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ჟურნალისტები ესწრებოდნენ.
სიტყვით გამოსვლისას გიორგი მღებრიშვილმა დამსწრე საზოგადოებას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ბოლო პერიოდში განხორციელებული რეფორმები გააცნო და ევროინტეგრაციის მიმართულებით მიღწეული პროგრესი შეაჯამა.
შს მინისტრმა ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის პროცესში საქართველოს შსს-ს მიერ აღებული ვალდებულებების წარმატებით შესრულებაზე გაამახვილა ყურადღება. გიორგი მღებრიშვილმა ასევე ხაზი გაუსვა ევროპული ინსტიტუტების მხარდაჭერის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას თავისუფალი სავიზო რეჟიმის ამოქმედების შემდგომ პერიოდშიც.
როგორც შს მინისტრმა აღნიშნა, ბოლო წლებში, ევროკავშირის სტანდარტებთან დაახლოების, ასევე, საქართველოს შსს-ს ეფექტიან და საზოგადოებაზე ორიენტირებულ უწყებად ჩამოყალიბების მიზნით, მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო, სტრუქტურული და ფუნქციონალური რეფორმები გატარდა.
გიორგი მღებრიშვილმა სახელმწიფო საზღვრის ინტეგრირებული მართვის, დოკუმენტების უსაფრთხოების, არალეგალურ მიგრაციასთან ბრძოლის და პერსონალური მონაცემების დაცვის სტანდარტების დანერგვის მიმართულებით მიღწეულ პროგრესზე ისაუბრა, რომელიც ევროპელი ექსპერტების მიერ პოზიტიურად შეფასდა.
შს მინისტრმა ტრეფიკინგის წინააღმდეგ წარმატებით განხორციელებული ბრძოლის შედეგებიც შეაჯამა და აღნიშნა, რომ აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ შეფასებული 176 სახელმწიფოდან საქართველო ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ მებრძოლი ქვეყნების შეფასების უმაღლეს საფეხურზე - ე.წ. „პირველ კალათაში“ მოხვდა.
გიორგი მღებრიშვილმა დამსწრე საზოგადოებას ასევე გააცნო შსს-ს პრევენციულ, დანაშაულზე რეაგირებისა და საგამოძიებო ფუნქციების გაძლიერების მიზნით განხორციელებული და დაგეგმილი პროექტები: კრიმინალური პოლიციის რეფორმა, ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობა, მაღალტექნოლოგიური და მულტიფუნქციური ერთობლივი ოპერაციების ცენტრი და საზოგადოებაზე ორიენტირებული პოლიცია.
როგორც გიორგი მღებრიშვილმა შეხვედრაზე განაცხადა, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტს ევროპის ქვეყნების სამართალდამცავ უწყებებთან ორმხრივი თანამშრომლობის გაძლიერება წარმოადგენს. მისი თქმით, დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება ქართულმა მხარემ უკვე გააფორმა ევროკავშირის 16 ქვეყანასთან, ხოლო 13 ქვეყანაში პოლიციის ატაშეები წარგზავნა.
შს მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ უახლოეს მომავალში ხელი მოეწერება საქართველოსა და ევროპის პოლიციის სამსახურს შორის ოპერატიული და სტრატეგიული თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას, რომლის ძალაში შესვლის შემდეგ საქართველო ევროპოლის ოპერატიული პარტნიორი ქვეყანა გახდება.
შეხვედრაზე გიორგი მღებრიშვილმა ანალიტიკოსებისა და ჟურნალისტების შეკითხვებს ამომწურავად უპასუხა. მან იმედი გამოთქვა, რომ „ევროპის პოლიტიკის ცენტრთან“ თანამშრომლობა საქართველოს შსს-ს ევროპულ თანამეგობრობასთან კიდევ უფრო მეტად დაახლოების შესაძლებლობას მისცემს. შს მინისტრმა შეხვედრის მონაწილეებს რეფორმების გაცვლის მრავალმხრივი პანელის შექმნა შესთავაზა და აღნიშნა, რომ აღნიშნულ ფორმატში განხორციელებული ერთობლივი ღონისძიებების საშუალებით პარტნიორი სახელმწიფოები ერთმანეთს საკუთარ მიღწევებს და საუკეთესო გამოცდილებას გაუზიარებენ.

Within the frames of the work visit to Belgium, Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili visited European Policy Center (EPC) and participated in the round table format meeting. The meeting was attended by the members of the Georgian delegation, representatives of Euro Commission, embassies, international and non-governmental organizations and journalists.
During his speech Giorgi Mgebrishvili acquainted the gathered guests with the reforms recently implemented at the Ministry of Internal Affairs of Georgia as well as the progress achieved in the direction of the Euro-integration.
Minister made a special emphasis on commitments undertaken within the frames of VLAP, that have been successfully accomplished by the Ministry of Internal Affairs. Giorgi Mgebrishvili also outlined the importance of the support from the side of European institutes after enactment of the visa free regime.
As it was stated by the Minister of Internal Affairs, throughout the last years, important legislative, structural and functional changes have been implemented with the aim to make the ministry closer to the European standards and convert the agency into society-oriented structure.
Giorgi Mgebrishvili discussed issues related to integrated border management, document security, the fight against illegal migration, and progress achieved in introducing personal data protection standards, which was positively assessed by the European experts.
Minister also summed up results of the fight against trafficking and noted that Georgia has earned the leading position in list of the 176 counties fighting against human trafficking, which was assessed by the US State Department.
Giorgi Mgebrishvili also acquainted the attending guests with the planned projects on crime prevention, response and investigative functions, including: criminal police reform, analysis-based police activities, and multi-functional/high tech joint operations center as well as society-oriented police.
As it was stated at the meeting by the Minister, one of the major priorities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia is to continue the existing cooperation with the law enforcement agencies of European states. According to him, agreement on cooperation in the fight against crime has already been concluded with 16 states, while MIA deployed Georgian police attaches in 13 countries.
Minister also stated that in the nearest future agreement on cooperation on operative and strategic level will be signed with EUROPOL after which Georgia will become EUROPOL partner state.
At the meeting Giorgi Mgebrishvili provided comprehensive answers to journalists’ and analysts’ questions. He expressed hope that cooperation with EPC will bring Georgian Ministry of Internal Affairs even closer to European commonwealth. Minister of Internal Affairs offered participants of the meeting to share experience of the implemented reforms and noted that activities held within the frames of such format will enable partner states to share their achievements and best practices.