ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა“ - ფარგლებში, მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორებისთვის სამართლებრივ საკითხებზე ტრენინგი ჩატარდა.
სწავლების მონაწილეებმა განიხილეს ისეთი თემები, როგორიცაა: საგამოძიებო ორგანოების, გამომძიებლის, მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორის ფუნქციები; სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი; არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულება; პირველადი კომუნიკაცია სავარაუდო მსხვერპლთან ან დაზარალებულთან; ბრაზის მართვა და აზროვნების შეცდომები.
პროექტი - "ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა" საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის აქტიური ჩართულობით, 2018 წლიდან ხორციელდება და 2022 წელს დასრულდება. იგი მიზნად ისახავს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქმიანობის ხელშეწყობას ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში. პროექტის ძირითადი მიმართულებებია: საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის გაღრმავება, ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საბჭოს გაძლიერება, სამინისტროს ანალიტიკური შესაძლებლობების განვითარება, ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში ადამიანის უფლებებზე ორიენტირებული მეთოდების დანერგვა, კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა, ორგანიზებული დანაშაულით გამოწვეულ საფრთხეებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის შესაძლებლობების გაძლიერება და სხვ.

The participants discussed topics such as: The functions of the investigative bodies, the investigator, the witness and the victim coordinator; Criminal Procedure Code; Juvenile justice; Primary communication with the alleged victim or witness; Anger management and reasoning mistakes.
The project has been running since 2018 with an active involvement of International Relations Department and will be completed in 2022. The project aims to support the MIA in combating organized crime. The main objectives of the project are: enhancing international law enforcement cooperation, strengthening the capabilities of the Interagency Coordinating Council for Combating Organized Crime, strengthening Analytical Capacities of the MIA, implementing human-rights oriented approaches in the fight against organized crime, combating cybercrime, raising awareness of the dangers caused by organized crime, strengthening MIA Academy etc.