შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, იოსებ ჭელიძემ, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსთან - თემურ მღებრიშვილთან და სახანძრო-სამაშველო დეპარტამენტის ხელმძღვანელებთან ერთად, ბორჯომში ევროპული სტანდარტების ახალი სახანძრო-სამაშველო შენობა გახსნა. ღონისძიებას, ასევე, დაესწრნენ საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსის მოადგილე ლევან ღირსიაშვილი და სახელმწიფო რწმუნებული-გუბერნატორი სამცხე-ჯავახეთის მხარეში ბესო ამირანაშვილი.
"დღეს ქალაქ ბორჯომში გაიხსნა შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ახალი შენობა. ეს შენობა აშენდა და კეთილმოეწყო თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად. გარდა ამისა, ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს ოთხი ახალი შენობის მშენებლობა, რომელთაგან ერთ-ერთი უმოკლეს ხანში შევა ექსპლუატაციაში. მეხანძრე-მაშველის პროფესია არის უაღრესად რთული და რისკებთან დაკავშირებული. ამასთან დაკავშირებით, სამსახური ცდილობს, მაქსიმალურად ხელი შეუწყოს და ყველა პირობა შექმნას, რათა ამ ადამიანებმა მოახერხონ და ღირსეულად შეასრულონ დაკისრებული მოვალეობები", - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, იოსებ ჭელიძემ.
ბორჯომის მუნიციპალიტეტს შინაგან საქმეთა სამინიტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ქალაქ ბორჯომის სამმართველოს ახალი, თანამედროვე სახანძრო-სამაშველო შენობა მოემსახურება. აღსანიშნავია, რომ წლების განმავლობაში, ქალაქ ბორჯომში სახანძრო-სამაშველო შენობა არ არსებობდა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ადგილობრივი განყოფილება სხვადასხვა დანიშნულების შენობებში იყო განთავსებული.
ორსართულიან შენობაში მოწყობილია 4 სპეცმანქანაზე გათვლილი სპეციალური სადგომი და იგი უზრუნველყოფილია 10-ტონიანი სარეზერვო წყლის სისტემით.
ახალ შენობაში მეხანძრე-მაშველებს პროფესიული საქმიანობის შესასრულებლად და მოსასვენებლად ყველა პირობა აქვთ შექმნილი - თანამშრომლებისთვის მოწყობილია სამუშაო და საძინებელი ოთახები, სპორტული დარბაზი, ასევე, სამზარეულო და სასწავლო ოთახი, რომელიც აღჭურვილია უახლესი კომპიუტერული ტექნიკითა და ავეჯით.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ქალაქ ბორჯომის სამმართველოს შენობაში, სახანძრო-სამაშველო ძალების გარდა, ამავე სამსახურის ზედამხედველობის დეპარტამენტის რეგიონული დანაყოფიც განთავსდა.
ღონისძიებაზე საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა ბორჯომის სამმართველოს ავტოპარკს უახლესი, ევროპული სტანდარტების შესაბამისი, "მაგირუსის" მარკის სახანძრო-სამაშველო მანქანა გადასცა, რომელიც ბორჯომის მუნიციპალიტეტს და საჭიროების შემთხვევაში, სამცხე-ჯავახეთის მხარეს სრულად მოემსახურება.

Deputy Minister of Internal Affairs, Ioseb Tchelidze along with the Head of Emergency Situations Management Service opened the new and contemporary building of the fire-rescuers Borjomi Division. The opening ceremony was also attended by the Deputy Head of Emergency Situations Management Servicet Levan Ghirsiashvili and the Governor of Samtskhe-Javakheti region - Beso Amiranashvili.
“Today, new building of Fire-Rescuers under Emergency Situations Management Department of the Ministry of Internal Affairs was opened in Borjomi. The new building was constructed and equipped according to the contemporary standards. In addition, four more new buildings are being constructed in the country, one of which will be put into operation in the nearest future. The fire-rescuer’s profession is extremely risky and difficult and therefore, the Service is making its best efforts to support and create necessary work conditions for these people to serve with dignity and accomplish their duties respectively”, - stated the Deputy Minister of Internal Affairs, Ioseb Tchelidze.
New modern fire-rescue building of Borjomi Division under Emergency Management Service of the Ministry of Internal Affairs will serve Borjomi municipality. It is worth mentioning that for years, there was no fire and rescue building in the town of Borjomi and the local Emergency Situations Management units were allocated in various buildings.
The two-storey building has a special parking space for 4 special vehicles and is provided with a 10-ton backup water system.
In the new building, firefighters and rescuers are provided with contemporary work environment sleep areas, gym, dining hall and study room equipped with the latest computer technic and furniture.
In the new building of Borjomi division under Emergency Situations Management Service, the regional unit of Service Supervision Department will also start operation.
During the opening ceremony, Borjomi division of Emergency Situations Management Service also received new fire-rescue “Magirus” vehicles which will serve Borjomi municipality and Samtskhe-Javakheti region in case of necessity.