აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა ტერორიზმის შესახებ 2020 წლის ქვეყნების ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებთან ერთად, შეფასებულია ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით საქართველოს მიერ განხორციელებული ღონისძიებები.
ანგარიშში აღნიშნულია საქართველოს მთავრობის მიერ გაწეული ღონისძიებები სასაზღვრო და საავიაციო უსაფრთხოების გაძლიერების კუთხით.
"2020 წელს საქართველო მუშაობდა სასაზღვრო, საზღვაო და საავიაციო უსაფრთხოების გაძლიერების მიმართულებით, ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებისა და კანონმდებლობის დახვეწის გზით.
კარგად ორგანიზებული და მაღალკომპეტენტური საქართველოს სასაზღვრო პოლიცია და სანაპირო დაცვა სათანადოდ უზრუნველყოფენ პირველადი რეაგირების შესაძლებლობებს საქართველოს სახმელეთო და საზღვაო საზღვრებზე. სასაზღვრო პოლიციამ დაასრულა ინფრასტრუქტურული პროექტები საქართველოს საზღვრებზე რუსეთთან, აზერბაიჯანთან, სომხეთსა და თურქეთთან, ყველა აღნიშნული პროექტი გააძლიერებს წლის განმავლობაში განსახორციელებელი პატრულირების, კონტროლისა და შეკავების შესაძლებლობებს.
საქართველომ, ასევე, დაამონტაჟა ვიდეო სათვალთვალო და მონიტორინგის სისტემა საქართველო-აზერბაიჯანის სახმელეთო საზღვრის ერთ სექტორზე, ხოლო შესაბამის სასაზღვრო პატრულირების ეკიპაჟებს დაემატათ სატრანსპორტო საშუალებები და ვერტმფრენები.
საქართველოს სასაზღვრო და საპატრულო პოლიციის, დაახლოებით, 350-მა ოფიცერმა გაიარა საბაზისო კონტრტერორისტული ტაქტიკის სასწავლო კურსი, რომლის ჩატარებაც უზრუნველყო აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის დიპლომატიური უსაფრთხოების კრიმინალური გამოძიების ოფისმა.
საქართველომ, ასევე, მონაწილეობა მიიღო როგორც საზღვაო სივრცეში მასობრივი განადგურების იარაღის გაუვრცელებლობის შესახებ უწყებათაშორის სწავლებაში, ასევე ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) მიმართულებით სხვადასხვა საერთაშორისო ტრენინგსა და პროექტში. აშშ-ის თავდაცვის დეპარტამენტის თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის სამსახური თანამშრომლობს საქართველოს სანაპირო დაცვასთან, საზღვაო გზით ყველა ტიპის კონტრაბანდის შემცირების შესაძლებლობების გაძლიერების კუთხით," - ნათქვამია სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში.

The US Department of State has published the 2020 Country Report, in which, along with other countries, Georgia’s measures implemented in connection with the fight against terrorism is assessed. The report notes measures undertaken by the Government of Georgia to strengthen border and aviation security.
"In 2020, Georgia worked to enhance its border, maritime and aviation security through infrastructure projects and legislation.
Georgia’s border Police and Coast Guard, both well organized and highly competent, provide the initial response capability along Georgia’s land and maritime borders, respectively. The Border Police completed infrastructure projects along border with Russia, Azerbaijan, Armenia and Turkey, all of which will increase year-round patrolling, surveillance, and deterrence capabilities. Georgia also installed a video surveillance and monitoring system, while vehicles and helicopters were added to the relevant border patrol crews.
Approximately 350 Georgian border and patrol police received basic counterterrorism tactics training from the US Department of State’s Diplomatic Security Office of Criminal Investigations. Georgia also participated in multi-agency training and countering WMDs in the maritime domain and various international CBRN trainings and projects. The Department of Defense’s Office of Defense Cooperation is working with the Georgian Coast Guard to bolster its ability to reduce waterborne smuggling of all types of illicit contraband”, – is stated in the US State Department’s report.