შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ორგანიზებით სექსუალური ძალადობის სავარაუდო მსხვერპლი, მსხვერპლი და დაზარალებული ბავშვებისთვის ფსიქოლოგიურ-სოციალური მომსახურების ცენტრის მხარდასაჭერად მოსამართლეებთან გამართულ სამუშაო შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
შეხვედრის მიზანს ფსიქოლოგიურ-სოციალური მომსახურების ცენტრის საქმიანობის პროცესის მიმოხილვა, მიღწეული შედეგებისა და გამოვლენილი გამოწვევების ირგვლივ მსჯელობა წარმოადგენდა.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ღონისძიებაზე მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით მიმართა.
როგორც ალექსანდრე დარახველიძემ აღნიშნა, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის პრიორიტეტულია მართლმსაჯულების სისტემაში მოხვედრილი არასრულწლოვნების უფლებებისა და ინტერესების მაქსიმალური დაცვის უზრუნველყოფა. შესაბამისად, სამინისტროსთვის მნიშვნელოვანია ძალადობის მსხვერპლი ბავშვების მონაწილეობით ჩასატარებელი საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებების მათზე მორგებულ გარემოში განხორციელება.
მინისტრის მოადგილემ განაცხადა, რომ ცენტრში არსებული გარემო ხელს უწყობს არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსისა და ბავშვის უფლებათა კოდექსის პრინციპების მაღალი სტანდარტით დაცვას სამართალწარმოების ეტაპზე.
შეხვედრის მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართეს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ, ნინო ქადაგიძემ, გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა საქართველოში დოქტორმა - ღასან ხალილმა, ესტონეთის ელჩმა საქართველოში - რიინა კალიურანდმა, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ, თამილა ბარკალაიამ და მთავრობის ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა სამდივნოს მოადგილემ, ელისო შონიამ.
სამუშაო შეხვედრაზე გაეროს ბავშვთა ფონდისა და უწყებების წარმომადგენლებმა ფსიქოლოგიურ-სოციალური მომსახურების ცენტრის მუშაობის პროცესში დაიდენტიფიცირებულ გამოწვევებზე, მათი გადაჭრის სამართლებრივ და პრაქტიკულ ასპექტებზე იმსჯელეს და სამომავლო ნაბიჯებზეც შეთანხმდნენ.

Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze participated in the working meeting with judges organized by the United Nations Children’s Fund (UNICEF) in order to support the Center for Psychological and Social Services for alleged victims, victims and affected children of sexual violence.
The aim of the meeting was to review the working process of the the Center for Psychological and Social Services, to discuss the results achieved and identified challenges.
Deputy Minister of Internal Affairs delivered the opening remarks.
As Aleksandre Darakhvelidze noted, the priority for the Ministry of Internal Affairs is to ensure the maximum protection of the rights and interests of juveniles in the justice system. Thus, it is crucial for the Ministry to carry out investigative and procedural activities with the engagement of children victims in a child-friendly environment.
Deputy Minister noted that the environment in the center helps to ensure the protection of principals of the Code of Juvenile Justice and the Code on the Rights of the Child with a high standard at the stage of proceeding.
The meeting participants were also addressed by the President of the Supreme of Georgia, Nino Kadagidze, UNICEF Representative in Georgia, Ghassan Khalil, the Ambassador of the Republic of Estonia to Georgia, Riina Kaljurand, the Deputy Minister of Internally Displaced Persons from Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs, Tamila Barkalaia and the Deputy Head of Human Rights Secretariat of Administration of the Government of Georgia, Eliso Shonia.
At the working meeting, the representatives of the United Nations Children’s Fund and other partner agencies reviewed the challenges identified in the working process of the Center for Psychological and Social Services and discussed the legal and practical aspects of the solutions and agreed on the future cooperation.