საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ მონაწილეობა მიიღო გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ორგანიზებით გამართულ ორდღიან საერთაშორისო კონფერენციაში - "ბავშვთა უფლებების საკითხების ჩართვა საუნივერსიტეტო საგანმანათლებლო პროგრამებსა და კურიკულუმებში".
კონფერენციის მიზანი იყო ბავშვის უფლებების შესახებ სწავლებისა და სწავლისთვის შესაბამისი სივრცის უზრუნველყოფა და მომავალი სპეციალისტებისთვის აღნიშნული ცოდნის ყოველდღიურ ცხოვრებაში გამოყენების შესაძლებლობის მიცემა.
მინისტრის მოადგილემ კონფერენციის მონაწილეებს ინფორმაცია მიაწოდა არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების პროცესის გამჭვირვალედ და კანონთან სრული შესაბამისობით წარმოების მიზნით უწყების მიერ განხორციელებული ღონისძიებების თაობაზე. კერძოდ, აკადემიის მიერ არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების საკითხების სწავლების მიმართულებით განხორციელებული საქმიანობის შესახებ. ასევე, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის მიერ გაწეულ საქმიანობაზე, გამოძიების მონიტორინგის გზით, მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესში არასრულწლოვანთა საუკეთესო ინტერესების დაცვის მიმართულებით.
გარდა ამისა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის რექტორის მოადგილემ, თემურ მაღრაძემ, კონფერენციის მონაწილეებს წარუდგინა პრეზენტაცია არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულებასთან დაკავშირებით აკადემიაში არსებულ სახელმძღვანელოზე, სასწავლო პროგრამებსა და დაგეგმილ აქტივობებზე.
კონფერენციაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად მონაწილეობდნენ პროფესორები და სტუდენტები, მთავრობის და სასამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლები, პარლამენტის წევრები, სახალხო დამცველის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის, გაეროს სააგენტოებისა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ასევე, მასწავლებლები და სკოლების ადმინისტრაციის წარმომადგენლები.

The Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia- Aleksandre Darakhvelidze, took part in a two-day international conference organized by the United Nations Children's Fund (UNICEF) - "Involving Children's Rights Issues in University Education Programs and Curriculum".
The aim of the conference was to provide an appropriate space for teaching and learning about children's rights and to enable future professionals apply the obtained knowledge in everyday life.
The Deputy Minister briefed the conference participants on the measures taken by the agency to ensure that the juvenile justice process is transparent and in full compliance with the law including activities implemented by the Ministry of Internal Affairs in this regard, namely, with regard to activities carried out by the Academy in the field of teaching juvenile justice issues. As well as on the activities carried out by the Human Rights and Quality Investigation Monitoring Department for the protection of the best interests of juveniles in the administration of justice.
In addition, the Deputy Rector of the Academy of the Ministry of Internal Affairs- Temur Maghradze, made a presentation for the conference participants on the textbook, curriculum and planned activities of the Academy on juvenile justice.
The conference was attended by representatives of the Ministry of Internal Affairs, professors and students, representatives of government and judiciary, members of parliament, representatives of the Public Defender, non-governmental organizations, diplomatic corps accredited in Georgia, UN agencies and other international organizations, as well as teachers and school administrators.