შინაგან საქმეთა სამინისტროში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან, მათ წარმომადგენლობით ორგანიზაციებთან და ამ სფეროში მომუშავე სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან საკონსულტაციო შეხვედრა გაიმართა. ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან უძღვებოდა მინისტრის მოადგილე - ალექსანდრე დარახველიძე.
შეხვედრა მიზნად ისახავდა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის 2021 წლის სამოქმედო გეგმის პრეზენტაციას და მის განხილვას. აღნიშნული სამოქმედო გეგმა შინაგან საქმეთა მინისტრის - ვახტანგ გომელაურის ბრძანებით, მიმდინარე წლის 31 მარტს დამტკიცდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივითა და ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით გამართულ შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ და მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მოქმედმა ხელმძღვანელმა - ანნა ჩერნიშოვამ და საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ - ეკატერინე სხილაძემ.
სამოქმედო გეგმის ეფექტური იმპლემენტაციის მიზნით, შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს გეგმით გათვალისწინებული მიზნები და ამოცანები, განსახორციელებელი აქტივობები და მათი შესრულების ინდიკატორები. შეხვედრის ფარგლებში, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს, მათ წარმომადგენლობით ორგანიზაციებსა და ამ სფეროში მომუშავე სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით რეკომენდაციებისა და მოსაზრებების წარმოდგენის შესაძლებლობა მიეცათ, საჭიროების შემთხვევაში სამოქმედო გეგმაში შესაბამისი ცვლილებების ასახვის მიზნით.
აღსანიშნავია, რომ შეხვედრა საფუძველს ჩაუყრის რეგულარული ხასიათის მქონე სამომავლო თანამშრომლობას, რომლის ნიადაგზეც საკონსულტაციო ჯგუფი შეიქმნება. მისი მიზანი იქნება შინაგან საქმეთა სამინისტროს კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებზე შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა თემთან მუდმივი და მჭიდრო კონსულტაციების წარმოება, ისევე, როგორც სამომავლო სამოქმედო გეგმების შემუშავების და განხორციელების პროცესში მათი არსებითი ჩართულობის უზრუნველყოფა.

A consultation meeting was held at the Ministry of Internal Affairs with persons with disabilities, their representative organizations and other non-governmental organizations working in this field. The Deputy Minister, Mr. Alexander Darakhvelidze, chaired the meeting.
The purpose of the meeting was to present and discuss the 2021 Action Plan for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities in the system of the Ministry of Internal Affairs. The Action Plan was approved by the order of the Minister of Internal Affairs - Vakhtang Gomelauri, on March 31 of this year.
The meeting held at the initiative of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and with the support of the European Union and the United Nations Development Program (UNDP), was attended by the UNDP Resident Representative a.i. in - Anna Chernyshova and the Deputy Public Defender of Georgia - Ekaterina Skhiladze, who also addressed the participants of the meeting.
In order to effectively implement the Action Plan, the goals and objectives of the Plan, activities to be implemented and indicators of their implementation were discussed at the meeting. Persons with disabilities and their representative organizations were given the opportunity to submit recommendations and opinions on the Action Plan within the framework of the meeting, in order for the relevant changes to be reflected in the Action Plan later.
It should be noted that the meeting will lay the foundation for the cooperation of a regular nature, on the basis of which an advisory group will be established. The goal of the said group will be to hold permanent and close consultations with the community of people with disabilities on issues within the competence of the Ministry of Internal Affairs, as well as to ensure their substantial involvement in the development and implementation of future action plans.