შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებისთვის სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და მასზე რეაგირების შიდა მექანიზმის შემუშავების შესახებ სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენელმა საქართველოში - კაორი იშიკავამ გახსნეს.
ალექსანდრე დარახველიძემ ხაზი გაუსვა შინაგან საქმეთა სამინისტროში გენდერული მეინსტრიმინგისა და გენდერული პერსპექტივის ინტეგრირების მიმართულების გაძლიერებასა და სამუშაო ადგილზე სექსუალური შევიწროების, როგორც თანაბარი შესაძლებლობებისა და ღირსეული სამუშაო გარემოს შექმნის მნიშვნელობას.
მინისტრის მოადგილემ ისაუბრა უკანასკნელ წლებში უწყების მიერ გენდერული თანასწორობის მიღწევის კუთხით გადადგმულ ნაბიჯებზე, რომლის კვალდაკვალ, სამუშაო ადგილზე გენდერული თანასწორობის მიღწევის თვალსაზრისით არსებული გამოწვევების საპასუხოდ და სისტემაში ეფექტიანი გენდერული პოლიტიკის გასატარებლად, სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და მასზე რეაგირების შიდა მექანიზმის დანერგვის გადაწყვეტილება იქნა მიღებული.
სამუშაო შეხვედრა გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროექტის - „ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების დღის წესრიგის ეფექტიანი განხორციელებისთვის საქართველოში“ ფარგლებში ჩატარდა, რომელიც დიდი ბრიტანეთის მთავრობის, კონფლიქტის, სტაბილურობისა და უსაფრთხოების ფონდის მიერ არის მხარდაჭერილი.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო უერთდება ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ მიმართულ 16 დღიან გლობალურ კამპანიას და კიდევ ერთხელ გმობს მათ მიმართ ძალადობის ნებისმიერ ფორმას, რაც დიდ დაბრკოლებას წარმოადგენს ქალების სრული თანასწორუფლებიანობის მიღწევისათვის.

A working meeting was held for the employees of the Ministry of Internal Affairs on the development of an internal mechanism for the prevention and response to sexual harassment. The meeting was opened by the Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze and the Representative of the UN Women in Georgia - Kaori Ishikawa.
Aleksandre Darakhvelidze emphasized the importance of strengthening gender mainstreaming and integration of a gender perspective in the Ministry of Internal Affairs.
The Deputy Minister spoke about the steps taken by the Ministry in recent years to achieve gender equality, following to which, in response to the challenges of achieving gender equality in the workplace and implementation of effective gender policies within the system, the decision on introduction of internal mechanism for the prevention and response to sexual harassment was made.
The workshop was held within the framework of the UN Women project “Accelerating Implementation of the Women, Peace and Security Agenda in Georgia”, generously funded by the Conflict, Stability and Security Fund of the British Government.
The Ministry of Internal Affairs joins the 16 Days of Activism against Gender-Based Violence and once again condemns any form of violence against women, which is a major obstacle in achieving full equality for women