შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე მერაბ მალანიამ, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორ ზვიად ქაწაშვილთან ერთად, ახალციხეში სამცხე-ჯავახეთის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამმართველოს ახალციხის განახლებული შენობა გახსნა.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტომ ძველი სახანძრო-სამაშველო შენობა გაარემონტა და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია განახორციელა. ახალციხის სამმართველოს განახლებული შენობა თანამედროვე ინვენტარითა და ტექნიკით აღიჭურვა, შეკეთდა სასწავლო კოშკურა.
შს მინისტრის მოადგილემ სამმართველოს რეაბილიტირებული შენობა, სახანძრო-სამაშველო ტექნიკა, მეხანძრე-მაშველების სრული აღჭურვილობა და ახალი ავტოფარეხები დაათვალიერა. განახლებულ შენობაში 33 მეხანძრე-მაშველი და ადმინისტრაციის 5 თანამშრომელი იმუშავებს.
შს სამინისტრო, მთელი საქართველოს მასშტაბით, სახანძრო-სამაშველო შენობების რეაბილიტაციასა და მშენებლობას ახორციელებს. 2016 წელს განახლდა და უახლესი ტექნიკით აღიჭურვა შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს 11 შენობა და აშენდა 1 ახალი ნაგებობა. მიმდინარე წლის ბოლომდე 3 ახალი ნაგებობის მშენებლობის დასრულება და 1 ძველი შენობის რეაბილიტაცია იგეგმება.

Mr. Merab Malania, the Deputy Minister of Internal Affairs along with Mr. Zviad Katsashvili, the Director of the Emergency Management Agency opened in Akhaltsikhe a renovated building of Samtskhe-Javakheti Emergency Situations Management Division of the Emergency Situations Management Agency of MIA.
The Emergency Situations Management Agency of MIA has repaired the old firefighting-rescue building and rehabilitated the existing infrastructure. The renovated building of Akhaltsikhe Division is furnished with the latest hardware, equipment; also the training tower was repaired.
The Deputy Minister of Internal Affairs had a tour around the rehabilitated building, viewed fire- rescue technique, the firefighting and rescue equipment and new garage. 33 firefighter-rescuers and 5 employees of administration will be employed in the renovated building.
The Ministry of Internal Affairs ensures rehabilitation and construction of firefighters and rescuers buildings throughout the country. In 2016 11 building of the Emergency Situations Management Agency of the MIA were rehabilitated and furnished with a modern equipment; 1 new building was constructed. By the end of the current year 3 buildings will be built and 1 old building is planned to be renovated.