შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრ „112“-ს შვედეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, მარტინა ქვიქი ესტუმრა.
სტუმარმა „112“-ში განხორციელებული და დაგეგმილი პროექტების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიიღო.
ვიზიტის მიზანი იყო, დიპლომატიური კორპუსის ჩართულობით, „112“-ის ინიციატივით დაწყებული კამპანიის განხორციელება, რომელიც არარეზიდენტებში გადაუდებელი დახმარების ნომრის ცნობადობის გაზრდას ემსახურება.
„112“-ის დაკვეთით, 2014 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგად გამოიკვეთა პრობლემური სეგმენტები. ერთ-ერთ მათგანს არარეზიდენტები წარმოადგენს. კერძოდ, ტურისტების 76%-მა არ იცის, თუ გადაუდებელი დახმარების რომელი ნომერი მოქმედებს საქართველოში.
აღნიშნული პრობლემის აღმოფხვრის მიზნით, „112“-ის დეპარტამენტმა სხვადასხვა სახის საინფორმაციო კამპანია განახორციელა. პროექტი დღეიდან დიპლომატიური კორპუსის ჩართულობით გაგრძელდება, რაც მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს კამპანიის საბოლოო შედეგის მიღწევაში.
ვიზიტის ფარგლებში დაიგეგმა სხვადასხვა სახის აქტივობა, რაც ტურისტების ინფორმირებულობის დონეს მნიშვნელოვნად აამაღლებს.
შვედეთის საელჩოს გარდა, „112“-ის პროექტში საქართველოში მოქმედი სხვადასხვა ქვეყნის საელჩოები აქტიურად ჩაერთვებიან. სამუშაო შეხვედრები სექტემბრის თვეში გაიმართება.

Emergency Response Center 112 has hosted the ambassador of Sweden to Georgia Martina Quick.
The visit was aimed at implementing campaign initiated by 112, with the help of the diplomatic corps, to raise awareness on 112 services among non-resident population of the country.
According to the research held in 2014 under the initiative of 112 problematic segments were defined, which included non-rezidents. In particular 76% of the tourists are not informed that the emergency number 112 is operational in Georgia.
In order to eradicate the mentioned person 112 held a number of informative campaigns. The project will continue with the support of the diplomatic corps from now on which will contribute to enhancing the project.
Various activities have been planned in the framework of the visit, which will boost awareness of tourists on 112 services.
Besides Swedish embassy other embassies will also be involved. Work visits will be held in September.