შინაგან საქმეთა მინისტრი - ვახტანგ გომელაური საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ თურქეთის რესპუბლიკის პარლამენტის ეროვნული თავდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარეს - ჰულუსი აქარის შეხვდა.
შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა ხაზი გაუსვეს საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის არსებულ მჭიდრო და მეგობრული ურთიერთობების მნიშვნელობას სხვადასხვა მიმართულებით.
ვახტანგ გომელაურმა ასევე აღნიშნა, რომ ორი ქვეყნის სამართალდამცავ უწყებებს შორის ჩამოყალიბებულია აქტიური და ნაყოფიერი თანამშრომლობა, რაც ქართული მხარისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. შეხვედრის მონაწილეებმა ასევე ყურადღება გაამახვილეს მხარეთა შორის გამოცდილებისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების მნიშვნელობაზე. ვახტანგ გომელაურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქართული მხარე ყოველთვის მზადაა თურქულ მხარესთან სხვადასხვა მიმართულებით თანამშრომლობის გაფართოებაზე.

The Minister of Internal Affairs – Vakhtang Gomelauri met with the Chairman of the National Defense Commission of the Grand National Assembly of Turkiye – Hulusi Akar, paying an official visit to Georgia.
Whithin the framework of the meeting, the parties emphasized importance of close and friendly relations between Georgia and the Republic of Turkiye in various directions.
Vakhtang Gomelauri also noted that there is an active and fruitful cooperation established between the law enforcement agencies of two countries, which is particularly important for Georgia. The participants of the meeting also focused on the importance of sharing of experience and best practices between the parties. Vakhtang Gomelauri highlighted that Georgia is always ready to expand cooperation with the Turkish counterparts in various directions.
At the end of the meeting, the parties talked about the prospects of future relations and expressed hope that existing cooperation between two countries will be further deepened through joint efforts.