შინაგან საქმეთა მინისტრობის კანდიდატმა - ვახტანგ გომელაურმა საქართველოს პარლამენტისთვის წარდგენილი საქართველოს მთავრობის შემადგენლობისთვის ნდობის გამოცხადების საკითხისა და სამთავრობო პროგრამის "ევროპული სახელმწიფოს მშენებლობისთვის" განხილვის ფარგლებში, დეპუტატებს სიტყვით მიმართა.
ვახტანგ გომელაურმა სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა, იმ მნიშვნელოვანი რეფორმებისა და წინსვლის შესახებ, რაც შინაგან საქმეთა სამინისტროში ბოლო პერიოდში განხორციელდა. მინისტრობის კანდიდატმა განაცხადა, რომ 2023 წელსაც დანაშაულის გახსნის მაჩვენებელი უპრეცედენტო იყო და 64,87%-ს მიაღწია.
“პროექტები, რომლის განხორციელებაც უკვე დაიწყო შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და მომავალ წლებშიც აქტიურად გაგრძელდება, დიდი პასუხისმგებლობაა თითოეული ჩვენგანისთვის. ჩვენს სამინისტროში უკვე განხორციელდა არაერთი მნიშვნელოვანი რეფორმა და ეს პროცესი გაგრძელდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო უსაფრთხოებასა და მართლწესრიგზე პასუხისმგებელი უწყებაა. ჩვენი მთავარი პრიორიტეტია უსაფრთხო გარემოს შექმნა და ქვეყანაში კრიმინალთან ეფექტიანი ბრძოლა.
ის რითიც ყოველ დღე ვამაყობ და რაც არის თითოეული პოლიციელის დაუღალავი შრომის შედეგი, არის სტატისტიკური მაჩვენებლები - დანაშაულის გახსნის სტატისტიკა, რომელიც ყოველწლიურად იზრდება და 2023 წლის ბოლოს უპრეცედენტო ნიშნულს, 64,87%-ს მიაღწია.” – განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
მინისტრობის კანდიდატმა ისაუბრა კრიმინალური პოლიციის რეფორმის და საზღვრის დაცვის მიმართულებით განხორციელებული მნიშვნელოვანი ნაბიჯების შესახებ, ასევე, ორგანიზებულ დანაშაულთან წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით გაწეულ საქმიანობაზე, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გაძლიერებისთვის განხორციელებულ საკანონმდებლო ცვლილებებსა და დაგეგმილ ღონისძიებებზე, ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის მოდელსა და ბოლო წლებში პოლიციელების ანაზღაურების მნიშვნელოვან ზრდაზე.
ვახტანგ გომელაურმა სიტყვით გამოსვლისას ისაუბრა სამინისტროში განხორციელებულ და დაგეგმილ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზეც.
მინისტრობის კანდიდატმა აღნიშნა, რომ ამჟამად განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ბაზების მშენებლობა მიმდინარეობს ქუთაისსა და გარდაბანში. ასევე, ისაუბრა სასაზღვრო პოლიციის სამაშველო ვერტმფრენის შესახებ და განაცხადა, რომ 2024 წელს სამინისტროს 3 ახალი შვეულმფრენი ეყოლება.
„მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა სასაზღვრო ავიაციის გაძლიერების მიმართულებით. ,,Airbus Helicopters“-თან გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში, სასაზღვრო პოლიციას პირველი შვეულმფრენი მიმდინარე წლის მარტის თვეში გადაეცემა, ხოლო ივნისის ბოლომდე, განხორციელდება დამატებით 2 შვეულმფრენის გადმოცემა. ჯამში სასაზღვრო პოლიციას, მიმდინარე წელს, 3 ახალი შვეულმფრენი ეყოლება.“
მინისტრობის კანდიდატმა, ყურადღება პოლიციელთა სოციალური პირობების გაუმჯობესებაზეც გაამახვილა და აღნიშნა, რომ 2020-2024 წლებში საპოლიციო დანაყოფების თანამშრომლების ხელფასი მინიმუმ 58 %-ით გაიზარდა.
ასევე, ისაუბრა თბილისში მიმდინარე „პოლიციის ქალაქის“ , მშენებლობაზე, სადაც 1000-მდე პოლიციელი ბინებს სიმბოლურ ფასად მიიღებს.
ვახტანგ გომელაურის თქმით მნიშვნელოვანია, რომ ყოფილი სამართალდამცველებისთვის პირველად, იზრდება პენსიის მაქსიმალური ზღვარი და დღეს არსებული 560 ლარიანი ლიმიტი გაიზრდება 1000 ლარამდე.
ვახტანგ გომელაურმა განაცხადა, რომ სამინისტრო მომავალ წლებშიც გააგრძელებს სხვადასხვა რეფორმისა და პროექტის განხორციელებას და დანაშაულთან ეფექტიან ბრძოლას, ქვეყანაში უსაფრთხოების დაცვის მიზნით.
შინაგან საქმეთა მინისტრობის კანდიდატმა, კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე, სიტყვით გამოსვლის შემდეგ, დეპუტატების მიერ დასმულ კითხვებს ამომწურავად უპასუხა და არსებულ გამოწვევებსა და დაგეგმილ რეფორმებზე დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
ვახტანგ გომელაურმა საკანონმდებლო ორგანოში, მედიის წარმომადგენლების მიერ დასმულ შეკითხვებსაც უპასუხა.

Vakhtang Gomelauri, candidate for the position of Minister of Internal Affairs addressed the the members of the Georgian Parliament within the framework of the discussion on the issue of confidence to the composition of the Georgian government and the government program "for the construction of a European state" presented to the Parliament of Georgia.
In his speech, Vakhtang Gomelauri focused his attention to the important reforms and progress recently achieved in the Ministry of Internal Affairs. The ministerial candidate noted that in 2023, the crime-solving index was unprecedented and reached 64.87%.
"Projects, the implementation of which is already in progress at the Ministry of Internal Affairs will be actively continued in the upcoming years, it’s a huge responsibility for each of us. A number of important reforms have already been implemented in our ministry and this process will further continue.
The Ministry of Internal Affairs is the agency responsible for security and rule of law. Our main priority is to create a safe environment and effectively fight crime in the country.
Each day I’m filled with pride for the tireless work of each police officer and the statistical indicators - the crime detection statistics, which are increasing from year to year and at the end of 2023, they reached an unprecedented level of 64.87% “ – noted Vakhtang Gomelauri.
The ministerial candidate reviewed the important steps taken in the direction of criminal police reform and border protection, as well as the activities in the fight against organized crime, the legislative changes and planned measures for enhancing road traffic safety, the analysis-based model of police activity and the significant increase in the salaries of police officers in recent years.
During his speech, Vakhtang Gomelauri stressed the implemented and planned infrastructure projects in the Ministry.
The candidate for the position of the minister noted that currently the construction of Special Tasks Department base is in progress in Kutaisi and Gardabani. He also reviewed the rescue helicopter of the border police and stressed that in 2024 the ministry will have 3 new helicopters.
"Important steps have been made in the direction of strengthening border aviation. Within the framework of the agreement signged with "Airbus Helicopters", the first helicopter will be delivered to the Border Police in March of the current year, and by the end of June, 2 additional helicopters will be delivered. In total, the Border Police will have 3 new helicopters this year."
The ministerial candidate focused on improving the social conditions of police officers
And noted that in 2020-2024, the salary of employees of police units increased at least by 58%.
He also spoke about the ongoing construction of the "Police City" in Tbilisi, where up to 1000 police officers will receive apartments at a symbolic price.
According to Vakhtang Gomelauri, it is important that for the first time, the maximum pension limit for former law enforcement officers is increased, and the current limit of 560 GEL will be increased to 1000 GEL.
Vakhtang Gomelauri noted that the Ministry will continue to implement various reforms and projects in the upcoming years and effectively fight against crime in order to protect security in the country.
The candidate for the position of the Minister of Internal Affairs, after delivering a speech at the joint session of the committees, comprehensively provided answers to the MP’s questions and provided detailed information on the existing challenges and planned reforms.