შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვახტანგ გომელაური ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ჩავიდა და ხანძრის გავრცელების არეალი პირადად დაათვალიერა. ვახტანგ გომელაური ოპერატიული მართვის შტაბში სამუშაო თათბირს დაესწრო, სადაც ადგილზე არსებულ ვითარებას და ხანძრის სალოკალიზაციო-სალიკვიდაციო სამუშაოების შედეგებს დეტალურად გაეცნო.
"დღეს ნახეთ, რომ სასაზღვრო ავიაციასთან ერთად 3 თვითმფრინავი ჩაერთო სამუშაოებში და მინდა დიდი მადლობა ვუთხრა ჩვენს მეგობრებს - თურქულ მხარეს. ძალიან მნიშვნელოვანი იყო ეს დახმარება და მნიშვნელოვნად შეეტყო ხანძრის ქრობის სამუშაოებს.
დღეს ქარი იყო და უჭირდათ ვერტმფრენებს. დილით იმუშავეს რამდენიმე საათი, თუმცა ქარში ვეღარ მუშაობდნენ და აქედან გამომდინარე, ავიაციამ იმუშავა მაქსიმალურად მაღალ დონეზე და შედეგიც სახეზეა, შედარებით დაიკლო ცეცხლის კერებმა და გაფართოების არეალმა.
მინდა, ხაზი გავუსვა ჩვენი მეგობრების - აზერბაიჯანული მხარის შემოთავაზებას, მსურს მათ მადლობა ვუთხრა. მადლობა მინდა გადავუხადო, ასევე, სომხურ მხარესაც, მათ შემოგვთავაზეს ტექნიკით დახმარება, თუმცა, ტექნიკა ჩვენც გვყავს მობილიზებული, მაგრამ ხედავთ, რომ ვერ ვამუშავებთ დიდი რაოდენობით, ფიზიკურად ისეთი რელიეფია.
მსურს ხაზი გავუსვა - ევროპაშიც არის ხანძრები, ასევე სხვადასხვა ქვეყნაში და ყველას თავის გაჭირვება აქვს. სახანძრო თვითმფრინავი - ეს არის ძალიან დიდი ფუფუნება და ყველა სახელმწიფოს არ ჰყავს, აქედან გამომდინარე, ახლო მომავალში არ ველოდებით, რომ სხვა ქვეყნიდანაც ჩამოვა თვითმფრინავი.
ხანძრის გავრცელების არეალი წითელ ზონას არ გასცდენია, თუმცა გუშინ სადაც არ იყო, დღეს გადასულია ცეცხლი და გაჩნდა ახალ-ახალი კერები. სადაც ფიჭვნარია, უფრო მეტად იქ ჩნდებოდა.
მთლიანად დავარტყით ახლა წრე, ვნახეთ, დავათვალიერეთ. გახსოვთ თქვენ, წინა წლებში მომხდარი ბორჯომის ხანძარი, ერთიანად, მთლიანად იწვებოდა ყველაფერი. აქ ასე არ არის, პატარ-პატარა კერებია. ტერიტორიის მასშტაბი დიდია, თუმცა ცეცხლის მასშტაბი შედარებით ნაკლებია.
ის საფრთხე, რომ ხანძარი მოსახლეობაზე გადავიდეს და გავრცელდეს, მოხსნილი. მაქსიმალურად გადასროლილია სახანძრო მანქანები ქვედა მხარეს და საშიშროება, რომ ცეცხლი გადავა დასახლებულ პუნქტებზე, არ არსებობს, თუ რამე სასწაული არ მოხდა და ქარიშხალი არ ამოვარდა.
როდის ჩაქრება ხანძარი - ძალიან რთულია ამაზე პასუხის გაცემა. ეს არის დიდ წილად ამინდზე დამოკიდებული. კიდევ ერთხელ ხაზს ვუსვამ, ვერტმფრენებიც რომ გვყავდეს მეტი, თუ ქარი იქნება, ვერ იმუშავებენ. ასევე, მსურს გაცნობოთ, როგორც მომახსენეს, სტრატეგიულ მილსადენებზე საშიშროება არ არსებობს", - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა ჟურნალისტებთან საუბრისას.
ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ხანძრის ქრობის უწყვეტ სამუშაოებში, მეხანძრე-მაშველებთან ერთად, აქტიურად მონაწილეობენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დეპარტამენტის, თავდაცვის სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, ასევე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების თანამშრომლები.
ხანძრის სალოკალიზაციო-სალიკვიდაციო სამუშაოებში, საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენებთან ერთად, საერთაშორისო დახმარების ფარგლებში, დღეს ჩაერთო და მთელი დღის განმვლობაში აქტიურად მონაწილეობდა თურქეთის რესპუბლიკის 3 სპეციალიზებული სახანძრო თვითმფრინავი. დილიდან ხანძრის ქრობისა და პრევენციულ ღონისძიებებში ჩაერთო რკინიგზის დეპარტამენტის სახანძრო მატარებელიც.
დასახლებული პუნქტების და სტრატეგიული ობიექტების მიმართულებით ხანძრის გავრცელების პრევენციისა და ადგილობრივი მოსახლეობის უსაფრთხოების მიზნით ყველა შესაბამისი ღონისძიება ხორციელდება. მოწყობილია სპეციალური თხრილები, მაქსიმალურად მობილიზებულია ყველა ტიპის სახანძრო-სამაშველო ავტოტექნიკა, ხანძრის უწყვეტი მონიტორინგი კი დრონების მეშვეობით ხდება.

The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, arrived in Borjomi municipality and personally inspected the area affected by fire.
Vakhtang Gomelauri attended the working meeting at the operational management headquarters, where he got familiarized with the situation on the ground and the results of the fire localization-liquidation works.
"Today, you saw that 3 aircrafts joined the work together with the border Police aviation, and I would like to express my appreciation to our friends - the Turkish side. This assistance was very important and greatly contributed to the fire extinguishing works.
It was windy today and the helicopters found it difficult to operate. They worked for a few hours in the morning, but they couldn't work in the wind anymore, therefore, aviation worked at the highest possible level, and the result is visible, the fire sources and the area of expansion have decreased relatively.
I would like to point out the proposal of our friends - the Azerbaijani side, for which I would like to express my gratitude. I would also like to thank the Armenian side, they offered to help us with equipment, however, we have already mobilized equipment and you can see that we are not capable of working in full force physically, owning to difficult location.
I would like to underline - there are fires in Europe, as well as in different countries, and everyone is dealing with their own issues. Firefighting aircraft - this is a great luxury and not every country has one, so we do not expect any aircraft from other countries to arrive in the near future.
The area where the fire spread did not go beyond the red zone, however the fire has moved today to the locations where it was not detectable yesterday and new fire sources were created. Mostly the fire affected the pine forest.
We have now made a full circle and inspected the area. You remember the fire in Borjomi that occurred several years ago, everything burned at once. This is not the case here, we only have small fire zones. The area is large, but the scale of the fire is comparatively less.
The danger of the fire moving to the population and spreading is excluded. Firefighting trucks are deployed to lower areas and there is no danger that the fire will spread to populated territories, unless something miraculous happens and a storm breaks out.
When the fire will be extinguished - it is a very difficult question to answer. It is largely dependent on the weather. Let me point out once again that even if we have more helicopters, they will not be able to operate in wind. Also, I would like to inform you that, as it was reported to me, there is no danger posed to strategic pipelines," - stated Vakhtang Gomelauri.
In Borjomi Municipality, the fire extinguishing works continue continuously.
Employees of various departments of the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Defense, Ministry of Regional Development and Infrastructure, as well as relevant services of the Ministry of Environment and Agriculture actively participate in the process of extinguishing the fire.
3 specialized firefighting aircrafts of the Republic of Turkey actively participated in the fire localization and extinguishing works, together with the helicopters of the Border Police of Georgia, within the framework of international aid. The firefighting train of the Railway Department was also involved in the fire extinguishing and preventive efforts from the morning.
In order to prevent the spread of fire in the direction of populated areas and strategic objects, and to ensure the safety of the local residents, all relevant measures are being implemented.
Special trenches have already been arranged, all types of fire-rescue vehicles are mobilized as much as possible, and continuous monitoring of the fire is implemented through drones. In addition to the mentioned, additional water pumps have been installed, several kilometers of routes arranged, leading to fire zones on hard-to-reach terrain which are currently handled by manpower.