შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის სწრაფი რეაგირების სამმართველოს თანამშრომლებმა სპეციალური ტაქტიკისა და ტოპოგრაფიული მომზადების პროფესიული კვალიფიკაციის ასამაღლებელი კურსი გაიარეს. ტრენინგში ჩართული იყო სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი ზურაბ ჭაბაშვილი.
სწავლება საქართველოს ტერიტორიაზე გამავალი სტრატეგიული მილსადენის ერთ-ერთი ყველაზე რთული რელიეფის მქონე, 40-კილომეტრიან მონაკვეთზე ჩატარდა. კურსი რეალურ პირობებში მოქმედებას ითვალისწინებდა და მოიცავდა: საველე ტაქტიკურ ვარჯიშებს, პრაქტიკული დავალებების შესრულებას, სადაზვერვო ღონისძიებების ჩატარებას, კომპასის გამოყენებით ორიენტირებას, ასევე, თეორიულ და პრაქტიკულ ტოპოგრაფიულ მომზადებას.
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებს პროფესიული წვრთნები პერიოდულად უტარდებათ. მსგავსი სწავლებები მიზნად ისახავს დეპარტამენტის თანამშრომლების როგორც თეორიული ცოდნის ამაღლებას, ასევე, პრაქტიკული ვარჯიშების ჩატარებას, რაც სტრატეგიულ მილსადენებზე უსაფრთხოების ეფექტურ დაცვას უზრუნველყოფს.

Employees of Quick Reaction Division of the Strategic Pipelines Protection Department of Ministry of Internal Affairs underwent professional development course in special tactics and topography. Director of the Strategic Pipelines Protection Department Zurab Chabashvili was involved in the training.
The training was held at 40-kilometer-long segment of strategic pipelines crossing Georgia characterized with harsh terrain. The course was aimed at fulfilling tasks in environment close to reality and included following: field tactical exercises, practical tasks, intelligence operations, orientation with compass as well as theoretical and practical topography training.
Personnel of the Strategic Pipelines Protection Department periodically undergo professional trainings, which are aimed at developing professional knowledge and practical skills that contributes to the security of strategic pipelines and enhances operational effectiveness.