სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა სამთო მომზადების ზამთრის კურსი გაიარეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის ციხისჯვრის ბაზაზე სამთო მომზადების ზამთრის შუალედური სასწავლო კურსის დახურვის ღონისძიება გაიმართა.
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა ზურაბ ჭაბაშვილმა და თავდაცვის სამინისტროს პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის მეთაურმა მალხაზ გოლეთიანმა სწავლების მონაწილეებს შესაბამისი სერტიფიკატები და სამკერდე ნიშნები გადასცეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა სამთო მომზადების ზამთრის შუალედური ოთხკვირიანი სასწავლო კურსი ახალქალაქსა და დაბა ბაკურიანში გაიარეს.
სწავლება შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლობის ფარგლებში ჩატარდა.სასწავლო კურსს პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლის ინსტრუქტორები უძღვებოდნენ.
ტრენინგის განმავლობაში დეპარტამენტის თანამშრომლებმა შეისწავლეს მაღალ მთაში სროლა, ადგილმდებარეობის მიხედვით ორიენტირება, დაშავებულისთვის პირველადი დახმარების აღმოჩენა და საევაკუაციო საშუალებების გამოყენება, ზვავში მოყოლილი ადამიანის ძიების მეთოდები, თოვლში თავშესაფრის მოწყობა, განსაკუთრებულად ცივ პირობებში მოქმედება, გაუკვალავ თოვლში ტექნიკური სრიალი.

The closing ceremony of Intermediate Mountain Winter Training Course was held at Tsikhisjvari Base of Strategic Pipelines Protection Department of the Ministry of Internal Affairs.
Director of the Strategic Pipelines Protection Department Zurab Chabashvili and commander of Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School of the Ministry of Defence Malkhaz Goletiani contratulated participants of the training course upon successful completion of the course and awarded them with certificates and badges.
Employees of Strategic Pipelines Protection Department of the Ministry of Internal Affairs underwent a four-week-long Intermediate Mountain Winter Training Course in Akhalkalaki and Bakuriani.
The training course was held in the framework of cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defence. The course was conducted by the instructors of Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School.
During the training the employees of the Department learnt shooting technique in high mountains, orientation, first aid to the injured person, use of evacuation means, search techniques of a person in avalanche, making snow shelters, operations in extremely cold conditions and technical skiing in off-piste snow.
The training course was aimed at enhancing the mountain skills and qualification of the employees of Strategic Pipelines Protection Department of the Ministry of Internal Affairs