შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებს სამთო მომზადების ზაფხულის საბაზისო კურსი უტარდებათ. სწავლება თავდაცვის სამინისტროს პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის საჩხერის სამთო მომზადების სკოლაში მიმდინარეობს და მას ამავე სკოლის ინსტრუქტორები უძღვებიან.
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლები სწავლების განმავლობაში ეუფლებიან მთიან რელიეფზე გადაადგილების მარშრუტის შერჩევისა და დაგეგმვის ტექნიკას, დაბრკოლებების, მდინარეების გადალახვას, გადარჩენისა და ევაკუაციის მეთოდებს.
სასწავლო კურსის მიზანია შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომელთა ფიზიკური მომზადების და სამთო უნარ-ჩვევების გაუმჯობესება.

Basic Mountain Training Summer Course is being conducted for the employees of Strategic Pipelines Protection Department of the Ministry of Internal Affairs. The training is being held at Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School of the Ministry of Defence and is guided by instructors of the mentioned school.
In the framework of training employees of the Strategic Pipelines Protection Department are learning technique of route selection and planning of movement in high mountains, crossing obstacles and rivers, survival and evacuation methods.
The training is aimed at enhancing physical and mountain skills of the employees of Strategic Pipelines Protection Department of the Ministry of Internal Affairs.