შინაგან საქმეთა სამინისტროში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის რიგით მეოთხე შეხვედრა გაიმართა. კომისიის შემადგენლობაში არიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები. სახელმწიფო კომისია იკრიბება ყოველთვიურად და ახორციელებს მუდმივ მონიტორინგს საქართველოში ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე, ისევე როგორც შესაბამისი კანონმდებლობის იმპლემენტაციაზე.
სხდომაზე უწყებებებმა საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში წარმოადგინეს ინფორმაცია საქართველოში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვასთან დაკავშირებული მდგომარეობის შესახებ. აღინიშნა, რომ შესაბამისი კანონმდებლობის აღსრულება მიმდინარეობს ეფექტურად და სიტუაცია ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის კუთხით სტაბილურია. მხარეებმა განიხილეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ წარმოდგენილი კომისიის საქმიანობის პირველი ყოველკვარტალური ანგარიშის პროექტი, რომელიც სახელმწიფო კომისიამ "ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ" კანონის შესაბამისად უნდა გამოაქვეყნოს.
სახელმწიფო კომისიის წევრებმა ასევე იმსჯელეს "ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ" საქართველოს კანონის ცვლილების პროექტზე, რომელიც აღნიშნულ ნივთიერებებთან დაკავშირებულ ახალ გამოწვევებზე ეფექტურ რეაგირებას ისახავს მიზნად.
შსს-ს აკადემიის პრორექტორმა სოფო კილაძემ განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი იმ ფაქტს, რომ "ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ" საქართველოს კანონის ძალაში შესვლის შემდეგ მნიშვნელოვნად იკლო ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების ბრუნვამ საქართველოში, რაც კანონის ეფექტურობაზე მიუთითებს. კანონის ამოქმედების შემდეგ, 2014 წლის მაისიდან, ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო ბრუნვის 26 ფაქტზე აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე, ხოლო აგვისტოში 11 სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული, რაც ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შემოდინების კლების ტენდენციაზე მეტყველებს. ფინანსთა სამინისტროს საბაჟო დეპარტამენტის უფროსმა ვლადიმერ ხუნდაძემ აღნიშნა, რომ 1 მაისიდან, კანონის ძალაში შესვლის შემდეგ, მინიმუმამდე დავიდა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შემოტანა საზღვარზე. თუ 1 მაისამდე აღნიშნული ნივთიერებების ინტერნეტით გამოწერის და საქართველოს საზღვარზე შემოდინების ათეულობით შემთხვევა ფიქსირდებოდა ყოველთვიურად, 1 მაისის შემდეგ მხოლოდ ერთ ან ორ შემთხვევას აქვს ადგილი. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის მაის-აგვისტოს პერიოდში საზღვარზე ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შემოტანის 69 შემთხვევა დაფიქსირდა, ხოლო 2014 წლის ანალოგიურ პერიოდში მხოლოდ 6 შემთხვევაა გამოვლენილი, რაც ასევე ამ ნივთიერებების საქართველოში შემოტანის კლებაზე და ახალი რეგულაციის ეფექტურობაზე მიუთითებს.
სხდომაზე უწყებების მხრიდან პოზიტიურად შეფასდა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების სიის "ონლაინ ბანკის" შექმნის კუთხით გადადგმული ქმედითი ნაბიჯები, რომლებიც კიდევ უფრო ეფექტურს გახდის ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლას.

The Fourth Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was held at the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The Commission is composed of the representatives from Ministry of Internal Affairs, Ministry of Labour, Health and Social Affairs and Ministry of Finance of Georgia. The Commission meets every month and conducts permanent monitoring over the challenges related to new psychoactive substances in Georgia, as well as over the implementation of relevant legislation.
At the Meeting the agencies, within the scope of their competences, presented the information on fight against illicit traffic in new psychoactive substances in Georgia. It was stated that the implementation of relevant legislation is being conducted effectively and that the situation concerning illicit traffic in new psychoactive substances is stable. The parties discussed the draft of the first quarterly report on activities of the Commission, presented by the Ministry of Internal Affairs; the report is to be published by the State Commission in accordance with the Law “On New Psychoactive Substances”.
The members of the State Commission also discussed the draft amendments to the Law “On New Psychoactive Substances”, which aim at effectively responding to the new challenges related to NPS.
Sopio Kiladze, Pro-rector of the MIA Academy especially highlighted the fact that since the entry into force of the Law of Georgia “On New Psychoactive Substances”, illicit traffic in NPS has been significantly reduced in Georgia, what clearly indicates the effectiveness of the Law. Since the entry into force of the Law in May 2014, criminal cases have been initiated on 26 facts of illicit traffic in new psychoactive substances, while in August only 11 criminal cases have been initiated, indicating the reduction tendency in import of psychoactive substances. Vladimer Khundadze, Head of Customs Department of the Ministry of Finance, stated that since the entry into force of the Law on May 1, the import of new psychoactive substances across the borders has been minimized. If before May 1 there were dozens of cases of ordering NPS by internet and importing them across the borders of Georgia per month, after May 1 only one or two similar cases have occurred so far. It should be noted that in May-August of 2013, 69 cases of importing psychoactive substances took place at the borders, while in the similar period of 2014 only 6 cases have been identified, what also indicates the reduction of importing these substances to Georgia and the effectiveness of the new regulation.
At the Meeting the agencies positively assessed the active measures carried out in order to create online database on the list of new psychoactive substances, what will contribute to the effectiveness of the fight against illicit traffic in new psychoactive substances.