შს მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის მიერ 2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების უსაფრთხო და თავისუფალ გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფის მიზნით გამოცემული სპეციალური ბრძანების საფუძველზე, პოლიციელთა გადამზადება მიმდინარეობს. შსს-ს იურიდიული დეპარტამენტის იურისტები, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ატარებენ ტრენინგებს -„უსაფრთხო და თავისუფალი არჩევნები 2016“.
ტრენინგების მიზანია, როგორც დედაქალაქში, ასევე რეგიონებში, სამართალდამცველების ინფორმირება არჩევნების დღეს მათი უფლება-მოვალეობებისა და არჩევნების პროცესში მონაწილე პირებთან ურთიერთობების მიმართულებით.
აჭარაში, ქალაქ ბათუმში, პოლიციელთა წინასაარჩევნო გადამზადებას, ცესკო-ს სწავლების ცენტრის წარმომადგენელი, აშშ-ის ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI), საერთაშოროსი რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI), ეუთო-ს, საია-ს ანალიტიკოსები და დამკვირვებლები დაესწრნენ.
სწავლებაზე არჩევნების უსაფრთხოების კონტექსტში განიხილეს მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორც საარჩევნო კოდექსიდან და „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონიდან, ასევე, შინაგან საქმეთა მინისტრის მიერ გამოცემული ახალი ბრძანებიდან.
სწავლება უკვე გაიარეს მცხეთა-მთიანეთის, შიდა ქართლის, ქვემო ქართლის, კახეთის, იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმის, ქვემო სვანეთის და თბილისის პოლიციის დეპარტამენტების თანამშრომლებმა.

Based on the decree of the Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili , especially issued for ensuring safe and free environment for the upcoming elections, police officers are currently undergoing trainings. Employees of legal department are holding trainings-“Safe and Free Elections 2016” all across the country
Aim of the trainings is to provide law enforcers with information on their rights and responsibilities on the election day and forms of communication with individuals involved in the process of elections.
In Batumi police officers are trained by the representative from Central Election Commission and attended by observers and analysts from National Democratic Institute (NDI), International Republican Institute (IRI) OSCE, Young Lawyers Association.
At the training attendees discussed a number of issues related to elections from the Police Code, Election Code and newly issued decree of the Minister of Internal Affairs.
The training has already been held for policemen of Mtskheta-Mtianeti, Shida kartli, Kcemo Kartli, Kakheti, Imereti, Racha-lechkhumi, Kvemo Svaneti regions and Tbilisi police department.