შსს-ს სასაზღვრო პოლიციას საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩომ 25 კვადროციკლი და დაცული რადიოკომუნიკაციის აღჭურვილობა საჩუქრად გადასცა. ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი ზურაბ გამეზარდაშვილი, აშშ-ს ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი ბრიჯიტ ბრინკი და სხვა ოფიციალური პირები დაესწრნენ.
საქართველოს სასაზღვრო პოლიციას დაცული რადიოკომუნიკაციის აღჭურვილობა აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის საერთაშორისო ანტინარკოტიკულმა და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის ბიურომ აშშ-ს უსაფრთხოების დეპარტამენტის დაფინანსებით გადასცა. ყველგანმავალი სატრანსპორტო საშუალებები კი აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის ფარგლებში გადაეცა სასაზღვრო პოლიციას. აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის პროგრამა – „ექსპორტის კონტროლი და საზღვრის უსაფრთხოება“ საქართველოსთვის სტრატეგიული ვაჭრობის და მასთან დაკავშირებული საზღვრის კონტროლის სისტემების განვითარებასა და გაუმჯობესებაში დახმარებას ისახავს მიზნად.
ყველგანმავალი სატრანსპორტო საშუალებები და რადიოკომუნიკაციის აღჭურვილობა გააძლიერებს საზღვრის უსაფრთხოებას, საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების ოპერატიულობას და საზღვრის დაცვის სამსახურებს შორის კომუნიკაციას, რაც მესაზღვრეს სამსახურებრივი მოვალეობის უფრო მაღალ დონეზე შესრულების შესაძლებლობას მისცემს. აღნიშნული ტექნიკური საშუალებები რეგიონში სტაბილურობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფას შეუწყობს ხელს.

Ministry of Internal Affairs received 25 all-terrain vehicles (ATVs) and secure radio communications equipment from the US embassy to Georgia. The handover ceremony was attended by the head of Border Police Department Zurab Gamezardashvili Charge d’Affaires of the US embassy Bridget Brink and other officials.
The secure communications equipment was provided by the U.S. Embassy’s International Narcotics and Law Enforcement Affairs Office (INL), with funding provided by the U.S. Department of Homeland Security. The vehicles were donated to the Border Police within the U.S. Embassy’s Export Control and Related Border Security Program (EXBS). EXBS is a U.S. Department of State program designed to help Georgia develop and improve its strategic trade and related border control systems.
The vehicles and communications equipment helps to strengthen border security, emergency situation response, and communication and coordination among Border defense units, thus giving the Georgian border guards capability to fulfill their duty more effectively. The above-mentioned technical means will help to enhance regional stability and security