შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის საგამოძიებო-ოპერატიული მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ყალბი ოფიციალური დოკუმენტების დამზადება-გასაღებისა და გამოყენების ფაქტზე ბრალი წარუდგინეს საქართველოს მოქალაქეებს: 1951 წელს დაბადებულ მედეა ხ-ს და 1991 წელს დაბადებულ გიორგი ხ-ს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ 2014 წლის ნოემბრის თვეში მედეა ხ-მ ლიტვის საელჩოში წარსადგენად ყალბი ოფიციალური დოკუმენტები დაუმზადა და გადასცა თავის შვილიშვილს - გიორგი ხ-ს.
გამოძიება ყალბი ოფიციალური დოკუმენტების დამზადება-გასაღების და გამოყენების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

The offciers of Operative-Investigation Main Office of the Border Police of MIA as a result investigation-operative activities accused the citizens of Georgia, Medea Kh. (DoB 1951) and Giorgi Kh. (DoB 1991) on the fact of illegal making and selling forged official document.
Investigation established that Medea Kh. had forged and given the counterfeit documents to her grandson, so he latter could use them to the Embassy of the Republic of Latvia.
Investigation is in progress on the fact of making and selling of forged documents article 362, I part.