შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი შალვა ენუქიძე და საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში ზურაბ აბაშიძე სოფელ ორჭოსანისა და სოფელ წითელუბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე განვითარებულ მოვლენებს ადგილზე გაეცნენ.
მათ ერთობლივად მოინახულეს ოკუპირებული ახალგორის რაიონის სოფელ ორჭოსანისა და გორის რაიონის სოფელ წითელუბნის მიმდებარე ტერიტორია, სადაც რუსეთის საოკუპაციო ძალების მორიგი უკანონო ქმედების გამო, ადგილობრივი მოსახლეობა რიგი პრობლემების წინაშე აღმოჩნდა, ხოლო ბაქო-სუფსის მილსადენის გარკვეული ნაწილი კი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი და შსს-ს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი ოკუპაციის ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოსახლეობას შეხვდნენ და მათ მდგომარეობას გაეცნენ.
მიმდინარე წლის 10 ივლისს რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ გორის რაიონის სოფელ წითელუბნისა და ოკუპირებული ახალგორის რაიონის სოფელ ორჭოსანის მიმდებარე ტერიტორიაზე, თბილისი-გორის ცენტრალური ავტომაგისტრალის სიახლოვეს, ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერები უკანონოდ იქნა აღმართული. ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცა ასევე ბაქო-სუფსას მილსადენის გარკვეული სეგმენტი.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ამის თაობაზე გუშინ გაკეთებულ განცხადებაში ღრმა შეშფოთება გამოთქვა და შეაფასა, როგორც რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიზანმიმართული, პროვოკაციული ქმედება, რომელიც მიმართულია სიტუაციის დესტაბილიზაციისკენ და საფრთხეს უქმნის ადგილზე მშვიდობისა და სტაბილურობის უზრუნველყოფას.

The head of Information-Analytical Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia Shalva Enukidze along with PM’s special representative for relations with Russia Zurab Abashidze got familiarized with recent developments in the vicinity of Orchosani and Tsitelubani villages.
Within the joint visit they also visited surrounding area of village Orchosani, occupied Akhalgori region and village Tsitelubani, Gori region, where due to illegal actions of Russian Occupying Forces the local residents face number of problems, and resulted into falling of a small portion of the Baku-Supsa oil pipeline within the territory occupied by Russia.
PM’s special representative for relations with Russia and head of Information-Analytical Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia held meeting with the local residents living close to occupation line and got informed on the current developments. It’s worth to note, that on July 10th, Russian occupying forces illegally placed banners marking the so called ‘border’ on the territory adjacent to the village of Tsitelubani of Gori municipality and the village of Orchosani in occupied Akhalgori district, in close vicinity to the Tbilisi-Gori central highway. Particular segments of Baku-Supsa pipeline fell within the occupied territory.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia expressed deep concerns in the statement made yesterday over deliberate provocative actions by the Russian occupying forces, which are directed towards destabilization of the situation and pose a threat to peace and stability on the ground.