გიორგი მღებრიშვილი კონტრადმირალ სკოტ ჯერაბეკს შეხვდა
საქართველოს შს სამინისტროს, სამუშაო ვიზიტით, აშშ-ს თავდაცვის დეპარტამენტის თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგენტოს (DTRA) უფროსის მოადგილე, კონტრადმირალი სკოტ ჯერაბეკი სააგენტოს დელეგაციასთან ერთად ეწვია. ამერიკელ სტუმრებს შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა უმასპინძლა.
შეხვედრაზე შს მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა ამერიკის შეერთებულ შტატებთან სასაზღვრო სფეროში არსებული მჭიდრო და ნაყოფიერი თანამშრომლობა, რის შედეგადაც, აშშ-ს თავდაცვის დეპარტამენტის საფრთხეების შემცირების სააგენტოსთან ერთად, საქართველოში არაერთი წარმატებული პროექტი განხორციელდა. გიორგი მღებრიშვილის თქმით, აღნიშნულმა პროექტებმა მნიშვნელოვნად გააძლიერა საქართველოს შს სამინისტროს შესაძლებლობები, მათ შორის, ტრანსსასაზღვრო დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით.
შს მინისტრმა მწვანე საზღვრის შესაძლებლობების გაუმჯობესების პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო საქართველო-სომხეთის სახელმწიფო საზღვარზე, სასაზღვრო სექტორ „სადახლოზე“ არსებულ ელექტრონული მონიტორინგის სისტემის მართვის ცენტრს, რომელიც აშშ-ს თავდაცვის დეპარტამენტის თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგენტოს (DTRA) მხარდაჭერით, გასულ წელს გაიხსნა. აღნიშნული ცენტრის მიზანია საზღვრის უსაფრთხოების გაძლიერება და გაუმჯობესებული კონტროლი, რაც ტრანსსასაზღვრო დანაშაულისა და უკანონო მიგრაციის შემთხვევების გამოვლენას და აღკვეთას შეუწყობს ხელს. როგორც გიორგი მღებრიშვილმა აღნიშნა, ეს არის პირველი შემთხვევა, როცა მსგავსი ტიპის სამეთვალყურეო სისტემა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე დაინერგა.
შს მინისტრმა ასევე ყურადღება გაამახვილა სანაპირო დაცვის განვითარების მიმართულებით DTRA-ს მხარდაჭერით განხორციელებულ პროექტებზე და იმედი გამოთქვა, რომ თანამშრომლობა საზღვაო უსაფრთხოების კუთხით მომავალშიც გაგრძელდება.
„მსურს, ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ თქვენი მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტები საქართველოს ეხმარება საზღვრების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის გაუმჯობესებაში, რითიც ჩვენი წვლილი შეგვაქვს რეგიონის უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის შენარჩუნებაში და ამასთან, უდიდეს როლს ასრულებს საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესში“, - განაცხადა გიორგი მღებრიშვილმა.
თავის მხრივ, კონტრადმირალმა სკოტ ჯერაბეკმა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საიმედო პარტნიორობისა და წარმატებით განხორციელებული ერთობლივი პროექტებისთვის მადლობა გადაუხადა. „მიმაჩნია, რომ ჩვენმა თანამშრომლობამ თავისი განვითარების მწვერვალს მიაღწია. ჩვენ გვაკავშირებს საუკეთესო პარტნიორობა. იმედს გამოვთქვამ, რომ ეს პარტნიორობა მომავალშიც წარმატებით გაგრძელდება“, - განაცხადა სკოტ ჯერაბეკმა.
შეხვედრაზე საქართველოს შს მინისტრმა და აშშ-ს თავდაცვის დეპარტამენტის თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგენტოს უფროსის მოადგილემ მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები განიხილეს, რომლებიც უახლოეს მომავალში საქართველოში DTRA-ს მხარდაჭრით განხორციელდება.

Deputy Head of the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA), Rear Admiral Scott Jerabek along with the delegation paid a visit to the Ministry of Internal Affairs. The guests were hosted by the Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili.
At the meeting Minister pointed out close and productive cooperation with the United States in the field of border management owning to which a number of successful projects have been implemented with the assistance of the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA). According to Giorgi Mgebrishvili the mentioned projects have greatly enhanced MIA capacities, including the fight with the trans-border crime.
Minister discussed the importance of the project which aimed at the capacity building of the land border and made a special emphasis on the video surveillance command center located on Georgian-Armenian Border sector “Sadakhlo”, opened in the last year with the support of the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA). The center aims to strengthen border security and improve control that will contribute to the detection and prevention of the cases of the cross-border crime and illegal migration. As it was stated by Giorgi Mgebrishvili, this is the first time that this type of monitoring system has been introduced at the Georgian state border.
Minister also outlined projects implemented in the field of coast guard development, which have also been implemented with the support of DTRA and expressed hope that cooperation in the maritime security sphere will continue in the future.
“I would like to point out that projects implemented with your support, helps Georgia to improve security of the borders, thereby we make our own contribution in the regional security and in maintaining stability; at the same time your support plays a major role in Euro-Atlantic integration process”-stated Minister Mgebrishvili.
Rear Admiral Scott Jerabek expressed his gratitude towards the Ministry of Internal Affairs for being a reliable partner and successfully implemented joint projects. “I don’t think our partnership could get any better. It’s one of the best partnerships, I’ve seen in a long time and I look forward to working with them in the future,”-stated Scott Jerabek.
At the meeting Minister of Internal Affairs and Deputy Head of the US Defense Threat Reduction Agency discussed ongoing and scheduled projects which are planned to be implemented in Georgia with the support of DTRA.