შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ნარკოტრანზიტის წინააღმდეგ ბრძოლის განყოფილებამ, მის მიერ გამოვლენილი ნარკოტრანზიტის მარშრუტის გავლით საქართველოში განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონოდ შემოტანის მორიგი ფაქტი აღკვეთა. აღნიშნულმა განყოფილებამ, შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებთან ერთად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების საქართველოში უკანონოდ შემოტანის ბრალდებით, სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1987 წელს დაბადებული ლუნგა მ. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დააკავა.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულმა ბრაზილიიდან დოჰას გავლით საქართველოში განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალება კოკაინი შემოიტანა. სამართალდამცველებმა ლუნგა მ-ს ხელბარგის ჩხრეკისას 3 კილო და 609,66 გრამი კოკაინი ამოიღეს.

The officers of the unit for the fight against drug transit under the Central Criminal Police Department, as a result of the exposed drug transit route, have foiled illegal import of drugs in especially large quantities. The mentioned unit along with the customs department employees as result of the jointly held operative-investigative activities detained South African Republic citizen, Lunga M. (1987) at Tbilisi International Airport for the illegal import of drugs in especially large quantities.
Investigation established that detainee imported drugs in especially large quantities to Georgia from Brazil. During searching the hand luggage of the detainee law enforcers seized 3 kg and 609,66 gr of cocaine drug. Investigation is in progress on the fact of illegal import of drugs in especially large quantities, article 262, IV part, sub-paragraph A of the Criminal Code.