შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს მეორე სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, თაღლითური დაჯგუფების ოთხი წევრი: 1989 წელს დაბადებული ამირან ა, 1978 წელს დაბადებული მამუკა ა, 1982 წელს დაბადებული იაგო გ. და 1986 წელს დაბადებული ლევან გ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულები მოქალაქეებისგან ავტომანქანებს და ავტომანქანების ძარებს ყიდულობდნენ, შემდეგ მათი გაყალბებული „ვინკოდები“ და სახელმწიფო ნომრები იმავე მარკისა და მოდელის ავტომანქანებზე თაღლითურად გადაჰქონდათ. გაყალბებულ „ვინკოდიან“ ავტომანქანებს, სესხისა და გირავნობის ხელშეკრულების საფუძველზე, სხვადასხვა მიკროსაფინანსო ორგანიზაციასა და ბანკებში გირავნობით ტვირთავდნენ, რითიც ამ ორგანიზაციებს დიდი ოდენობით მატერიალური ზიანი მიაყენეს. გამოძიებით დადგენილია, რომ ამ ორგანიზაციებისათვის მიყენებულმა ზიანმა 85 257 ლარი შეადგინა.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტებით და მე–3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით).

The officers of Second Division of Second Main Division of Central Criminal Police Department as a result of operative-searching and investigative activities detained four members of criminal group on the fact of smuggling: Amiran A(Dob 1989), Mamuka A (Dob 1978), Iago G(Dob 1982) and Levan G. (Dob 1986)
The investigation showed that the detainees bought vehicles and frames of vehicles from citizens and fraudulently fixed their VIN codes and number plates to other vehicles of the same model and type. Detainees also mortgaged such vehicles with fraudulent VIN codes in different micro-financial organizations and banks, inflicting in this way a large amount of material damage to these organizations. Investigation revealed that the amount of damage inflicted to the abovementioned organizations amounted 85 257 GEL.
Investigation is in progress on the fact of swindling committed by a prior consent of a group, Article 180 II part sub-paragraph “a” and “b”.