შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის და ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს უსაფრთხოების დეპარტამენტის თანამშრომლობის ფარგლებში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1975 წელს დაბადებული სამსონ ჯ. და 1965 წელს დაბადებული ელზა კ. ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადება-გასაღება-შეძენისა და გამოყენების ფაქტზე სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიეცნენ.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ელზა კ. მოქალაქე ოლია შ-ს 18 000 ამერიკული დოლარის სანაცვლოდ ამერიკის შეერთებული შტატების ყალბი ვიზის დამზადებას დაჰპირდა. ელზა კ-მ, თავისი ახლობლის - სამსონ ჯ-ს დახმარებით, ოლია შ-ს ერთ-ერთ ბანკში წინასწარ ჩაარიცხვინა ვიზის მიღებისთვის აუცილებელი აპლიკაციის შესავსებად საჭირო ოფიციალური გადასახადი - 336 ლარი. მან ქალბატონს ასევე დაუმზადა ყალბი ცნობა სამუშაო ადგილის შესახებ, რომლის მიხედვითაც, ოლია შ-ს ანაზღაურება 770 ლარს შეადგენდა. გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ სამსონ ჯ-მ, ასევე ყალბი ვიზის მისაღებად, მოქალაქე სოფიკო ჩ-ს დაუმზადა ყალბი ცნობა სამუშაო ადგილის შესახებ, რომლის მიხედვითაც, მისი ანაზღაურება 870 ლარს შეადგენდა.
ასევე დადგინდა, რომ ელზა კ. მოქალაქე იამზე კ-ს პოლონეთის ყალბი ვიზის მიღებაში დახმარებას დაჰპირდა. კერძოდ, ყალბი ოფიციალური დოკუმენტი – ცნობა სამუშაო ადგილის შესახებ დაუმზადა, რომლის მიხედვითაც, აღნიშნული მოქალაქე ერთ-ერთ კერძო კომპანიაში ოპერატორის პოზიციაზე მუშაობდა და მისი ყოველთვიური სარგო თვეში 770 ლარს შეადგენდა. ელზა კ-მ ასევე დაამზადა ყალბი ოფიციალური დოკუმენტი – ცნობა მოქალაქე ქეთევან ღ-ს სამუშაო ადგილის შესახებ, რომლის მიხედვითაც, ამ უკანასკნელს იმავე კერძო კომპანიაში ოპერატორის პოზიცია ეკავა და მისი ყოველთვიური სარგო 950 ლარს შეადგენდა. ელზა კ-მ აღნიშნული ყალბი ცნობები სამსახურის შესახებ პოლონეთის საელჩოში წარსადგენად დაამზადა.
ექსპერტიზამ დაადგინა, რომ სამსონ ჯ-მ და ელზა კ-მ ცნობებში თავად გააყალბეს ხელმოწერები. სამართალდამცველებმა სამსონ ჯ-ს კუთვნილი ავტომანქანის ჩხრეკისას ყალბი დოკუმენტები ნივთმტკიცებად ამოიღეს, ხოლო ელზა კ-ს საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას ამოღებულია 29 000 აშშ დოლარი და 2 000 ევრო. დანაშაულში მხილებული ორივე პირი აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადება-გასაღება-შეძენისა და გამოყენების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

As a result of cooperation between Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs and Department of Security of the United States Samson J. (DoB 1975) and Elza K. (DoB 1965) were brought to justice on the fact of production, selling, purchase and using of the forged official documents.
Investigation established that Elza K. promised Olia Sh. to produce forged US visa for 18 000 US dollars. Elza K. with the assistance of his acquaintance -Samson J. made to transact official fee 336 GEL for visa application. He produced fake employment documentation according to which Ilia Sh. received monthly salary in the amount of 770 GEL. Investigation established that Samson J. also produced fake employment documentation for receiving US visa which was aimed for the citizen Sopiko Ch. According to the fake documentation she received monthly salary in the amount of 870 GEL.
It was also established that Elza K. promised Iamze K. to receive fake visa of Poland. In particular, Elza K. produced fake employment documentation according to which Iamze K. was employed on the position of the operator in one of the private companies and received monthly salary in the amount of 770 GEL. Elza K. also produced fake employment documentation for Ketevan Gh. according to which was employed on the position of the operator in the same company and received monthly salary in the amount of 950 GEL. The mentioned documentation produced by Elza K. was meant to be submitted at the embassy of Poland.
According to the results of expertise Samson J. and Elza K. forged signatures in the produced documentation. As a result of the searching activities held in Saamson J’s vehicle law enforcers seized fake documents as evidence. During the search held in Elza K’s apartment policemen detected 29 000 US dollars and 2000 EU. Both of the mentioned individuals pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of fact of production, selling, purchase and using of the fake official documents, article 362, I part of the Criminal Code.