შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, მერაბ მალანია ინდოეთში, ქალაქ ნიუ დელიში, ინდოეთის შინაგან საქმეთა მინისტრის მიწვევით, კატასტროფების რისკების შემცირების აზიის მინისტერიალს დაესწრო, რომელშიც 44 ქვეყნის 300-ზე მეტი წარმომადგენელი მონაწილეობდა.
მინისტერიალის ფარგლებში, მერაბ მალანია სიტყვით გამოვიდა და საქართველოს მთავრობის სახელით, სენდაის ჩარჩო-ხელშეკრულებით განსაზღვრული პრიორიტეტებისადმი საქართველოს მხარდაჭერა დაადასტურა. მინისტრის მოადგილემ, ასევე, საქართველოს მიერ სენდაის ჩარჩო-ხელშეკრულების ფორმატში მიღწეული პროგრესისა და სამომავლო გეგმების შესახებ ისაუბრა.
„საქართველოს მთავრობის პრიორიტეტს წარმოადგენს რეაგირებაზე ორიენტირებული მიდგომები ჩაანაცვლოს პრევენციაზე ორიენტირებული მიდგომებით, ვინაიდან ღრმად გვწამს, რომ სწორედ პრევენცია და საფრთხეების თავიდან აცილების მექანიზმების დანერგვა უზრუნველყოფს ჩვენი მოსახლეობის უსაფრთხოებას, ქვეყნის სტაბილურობასა და მდგრად განვითარებას. მიმდინარე წელს გამოვედით უწყებათშორისი ინიციატივით, რომლის რეალიზებაც უზრუნველყოფს მოსახლეობის ადრეული შეტყობინების საერთო, ინტეგრირებული პლატფორმის შექმნას. ამ მიზნით, შსს-ში შეიქმნება უწყებათშორისი ინფორმაციის ინტეგრირებული ბაზა, რაც საშუალებას მოგვცემს, დროის რეალურ რეჟიმში მივიღოთ და გავაანალიზოთ შესაბამისი უწყებებიდან შემოსული ინფორმაცია და, საჭიროების შემთხვევაში, დროულად მოვახდინოთ რეაგირება. მოგეხსენებათ, მოსახლეობის დროული ინფორმირება და კოორდინირებული საქმიანობის უზრუნველყოფა გადამწყვეტია ბუნებრივი კატასტროფების შედეგად მიყენებული ზიანის შესამცირებლად“,- განაცხადა მერაბ მალანიამ.

Deputy Minister of Internal Affairs Merab Malania participated in Catastrophe Risks Reduction Ministerial held in New Delhi, upon the invitation of the Minister of Interior of India. The event was attended by up to 300 participants from 44 countries.
Within the frames of Ministerial Merab Malania delivered a speech to the audience on behalf of the Georgian government and confirmed Georgia’s support for the priorities defined by Sendai Framework Agreement. Merab Malania also discussed progress achieved within the frames of the Sendai agreement as well as future plans.
“Georgia’s priorities include replacing action-oriented approaches with prevention-oriented activities, as I believe that prevention and introduction of threat reduction mechanisms will ensure safety of people, stability of the state and sustainable development. This year we came up with an inter-agency initiative, the implementation of which will provide people with creation of an early warning, integrated platform. With this aim inter-agency, integrated database will be created at the Ministry of Internal Affairs, which will enable us to analyze the received information from other agencies in a real-time regime and make prompt reaction if necessary. As you are aware, informing of the people timely and coordinated work is utterly crucial to minimize the damage caused by catastrophes”-stated Deputy Minister Malania.