შს მინისტრის მოადგილემ, შალვა ხუციშვილმა საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების საკითხებზე არასამთავრობო ორგანიზაციის - „საქართველოს ალიანსი უსაფრთხო გზებისთვის“ მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კონფერენციაში - „დღევანდელი მდგომარეობა და მომავლის ხედვა“ მონაწილეობა მიიღო და სიტყვით გამოვიდა. კონფერენცია პოლონეთის რესპუბლიკისა და შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოების მხარდაჭერით გაიმართა.
„შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ სწორად წარმართულმა საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების კამპანიამ - „შენი გულისთვის, შენი უსაფრთხოებისთვის“ და არასამთავრობო სექტორთან ეფექტიანმა თანამშრომლობამ, ასევე, დიპლომატიური კორპუსის აქტიურმა ხელშეწყობამ ნაყოფიერი შედეგი გამოიღო. შს სამინისტრო, თავის მხრივ, გამჭვირვალობისა და ჩართულობის კუთხით უპრეცედენტო იყო. ვფიქრობ, რომ ეს დინამიკა უნდა შევინარჩუნოთ და გავაგრძელოთ. ამიტომ ჩვენთვის მნიშვნელოვანია დღევანდელ ღონისძიებაში მონაწილეობა. მოგეხსენებათ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო აღნიშნული მიმართულებით ერთ-ერთი პასუხისმგებელი უწყებაა და ჩვენს კოლეგებთან ერთად ვმუშაობთ, რათა დამატებითი ნაბიჯები გადავდგათ ამ სფეროს განვითარებისა და უსაფრთხოების კიდევ უფრო ამაღლებისთვის. შემდეგი ეტაპია ვიდეოჯარიმების ახალი სისტემა და ე.წ. ჭკვიანი კამერები, რომლის ამოქმედებაც 1 ნოემბრიდან იგეგმება. ზოგადად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს დამოკიდებულება ამ სფეროს მიმართ არის ის, რომ უკვე 3-წლიან პერსპექტივაში, ჩვენი ქვეყნის დიდ ქალაქებში საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების ადმინისტრირება უნდა განახორციელონ ტექნოლოგიებმა, ხოლო საპატრულო პოლიციის როლი მთლიანად კრიმინალის პრევენციის მიმართულებით უნდა განვითარდეს,“ - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილმა.
კონფერენციის მონაწილეებმა პოზიტიურად შეაფასეს საქართველოს შს სამინისტროს მიერ საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გაუმჯობესებისა და ავტოსაგზაო შემთხვევების პრევენციის მიზნით განხორციელებული პროექტები. შსს მეორე წელია, ახორციელებს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების პროგრამას. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში მიმდინარეობს ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო-სოციალური კამპანია - „შენი გულისთვის, შენი უსაფრთხოებისთვის“. კამპანიის მიზანია ავტოსაგზაო შემთხვევების პრევენცია და საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება. ამავე პროგრამის ფარგლებში, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების სფეროში არაერთი ეფექტიანი საკანონმდებლო ცვლილება განხორციელდა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი არჩილ თალაკვაძე, საქართველოში პოლონეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი - მარიუშ მაშკიევიჩი და შვეიცარიის კონფედერაციის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი - ლუკას ბეგლინგერი, ასევე, თბილისის მოქმედი მერი - დავით ნარმანია და ახლადარჩეული მერი - კახი კალაძე, დიპლომატიური კორპუსის, სამთავრობო, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. სპეციალურად ამ დღისთვის, კონფერენციაზე დასასწრებად ჩამოვიდნენ საერთაშორისო ექსპერტები.
ღონისძიების მიზანი იყო საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების სფეროში შვეიცარიისა და პოლონეთის გამოცდილების გაზიარება, ამ კუთხით საქართველოში არსებული სიტუაციის საზოგადოებისთვის გაცნობა და უცხოელი ექსპერტებისგან კვალიფიციური რეკომენდაციების მიღება.
კონფერენციის ფარგლებში, ჩატარდა თემატური სემინარი ავტომობილების სავალდებულო ტექნიკური ინსპექტირების, კანონმდებლობისა და აღსრულების, საზოგადოებრივი ტრანსპორტისა და ფეხით მოსიარულეთა უსაფრთხოების ძირითადი გამოწვევების, საგზაო უსაფრთხოების გარემოსდაცვითი, ეკონომიკური და ჯანდაცვის ასპექტების შესახებ. ღონისძიებაზე მომზადდა შესაბამისი რეკომენდაციები საგზაო უსაფრთხოების თემაზე, რომელიც სხვადასხვა სამინისტროსა და ქალაქ თბილისის მერიას დაეგზავნება.

Deputy Minister of Internal Affairs- Shalva Khutsishvili attended international conference –“Recent Situation and Future Vision” organized by non-governmental organization-“Georgian Alliance for Safe Roads” and delivered speech to the audience. The conference was held with the support of embassies of Poland and Switzerland.
“The campaign conducted by the Ministry of Internal Affairs – “For the Sake of You and Your Safety” and effective co-operation with the non-governmental sector as well as support received from the diplomatic corps, has garnered fruitful results. Actions of the Ministry of Internal Affairs were unprecedented in terms of transparency and engagement. I believe that we should keep the same dynamics and continue this way. Therefore, it is important to me to be involved in this conference. As you know, Ministry of Internal Affairs is one of the agencies responsible in this direction. We co-operate with our colleagues to make further steps and further develop this field in order to move on to new level of safety. Next stage is the activation of new system of fining and the so called smart cameras, which will start operation on November 1. Generally, Ministry’s approach to this issue is to enable technologies fully administer the traffic movement in bigger cities of the country in three-year perspective, while efforts of the Patrol Police will fully be directed to crime prevention”- Stated Deputy Minister of Internal Affairs –Shalva Khutsishvili.
Participants of the conference positively assessed projects implemented to improve traffic safety and prevent car accidents. Ministry of Internal Affairs has been implementing traffic safety campaign already for two years. Within the mentioned program, large-scale social campaign–“For the Sake of You and Your Safety” was launched which is directed to prevent car accidents and raise the awareness on traffic safety. Within the frames of the mentioned program a number of legislative changes were made with regard to traffic safety.
The event was attended by leader of Parliamentary Majority of Georgia-Archil Talakvadze, Ambassador of Poland to Georgia Marius Maskievic and Ambassador of Switzerland to Georgia Lukas Beglinger as well as newly-elected Major of Tbilisi Kakhi Kaladze, governmental and non-governmental organizations, diplomatic corps and international organization representatives. International experts specially arrived in Georgia to attend the conference.
The aim of the visit was to share experience of Poland and Switzerland in traffic safety sphere, familiarize guests with the recent situation in this regard and listen to recommendations from international experts.
Within the frames of the conference thematic seminar was conducted on compulsory technical inspection of vehicles, enforcement of legislation, main challenges in relation with safety of the public transport and pedestrians, economic and healthcare aspects. At the conference recommendations on road safety were prepared, which will be sent to various ministries and Tbilisi City Hall.