არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისა და სხვადასხვა პოლიტიკური ჯგუფის წევრების მხრიდან, ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში, სამართალდამცველების დისკრედიტაციის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ საპროტესტო აქციებზე გატარებული ღონისძიებების თაობაზე არაერთი ცრუ ბრალდება ვრცელდება.
საზოგადოება ნათლად ხედავს, რომ როდესაც საპროტესტო აქცია მიმდინარეობს მშვიდობიანი შეკრების ფარგლებში და ადგილი არ აქვს ძალადობრივ ფაქტებს, პოლიცია უზრუნველყოფს ყველა საჭირო ღონისძიებას, რათა შეკრების მონაწილეებს ჰქონდეთ პროტესტის თავისუფლად გამოხატვის საშუალება.
თუმცა, საზოგადოებამ ნათლად იხილა არაერთი შემთხვევა, როდესაც რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე საპროტესტო აქცია გასცდა შეკრებისა და მანიფესტაციის კანონით დადგენილ ნორმებს და მასობრივად მიიღო ძალადობრივი ხასიათი.
აღსანიშნავი გარემოებაა, რომ აქციაზე მიმსვლელ პირთა ნაწილის მიზანი, თავიდანვე ძალადობრივი ქმედებების განხორციელება იყო. ამას მოწმობს ის გარემოება, რომ მათ შეკრებაზე მისვლისთანავე თან ჰქონდათ კანონსაწინააღმდეგო ნივთები, ქვები, რკინის კონსტრუქციები, პიროტექნიკა და სხვა. ასევე, ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, აქციების ორგანიზატორების ოფისებიდან ამოღებულია აქციის მონაწილეებისთვის განკუთვნილი სხვადასხვა კანონსაწინააღმდეგო ნივთი, რომელიც აქტიურად გამოიყენებოდა პოლიციელებზე თავდასხმისთვის.
აქციების მიმდინარეობისას, მას შემდეგ, რაც შეკრება მშვიდობიანობის დარღვევის მასობრივ ხასიათს იღებდა, შინაგან საქმეთა სამინისტრო, ვითარების დეესკალაციის მიზნით, კანონით მინიჭებულ, თანმიმდევრულ ზომებს ატარებდა.
ხაზგასასმელია, რომ სპეციალური საშუალებების გამოყენებამდე მუდმივად ხდებოდა შეკრების მონაწილეების წინასწარი გაფრთხილება, როგორც ოფიციალური განცხადებებით, ასევე ადგილზე, სპეციალური ხმოვანი საშუალებებით.
სხვადასხვა მედიასაშუალებებსა და სოციალურ ქსელებში ვრცელდება ინფორმაცია დაშავებული მომიტინგეების შესახებ.
საზოგადოება ნათლად ხედავდა, რომ პოლიცია ახორციელებდა მოძალადე პირების დაკავებას, რომლებიც ხშირ შემთხვევაში წინააღმდეგობას უწევდნენ სამართალდამცველებს.
უმეტეს შემთხვევაში, მოძალადე პირები წინააღმდეგობას უწევდნენ პოლიციელებს დაკავების მომენტში, რა დროსაც ფიზიკური დაზიანებები აქვთ მიყენებული როგორც დაკავებულებს, ისე შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს.
გვსურს საზოგადოებას შევახსენოთ, რომ აღნიშნული ძალადობრივი ქმედებების შედეგად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს 171 თანამშრომელი დაშავდა. დაშავებულთა ნაწილმა მიიღო სხვადასხვა მძიმე დაზიანება, კერძოდ: 10-მდე პოლიციელს დასჭირდა რთული ქირურგიული ჩარევა, 40-მდე სამართალდამცველმა აქციის წევრების მიერ ნასროლი ქვების მოხვედრის შედეგად, სახის, თავისა და თვალის არეში მძიმე დაზიანებები მიიღო. ასევე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს 60-მდე თანამშრომელმა პიროტექნიკის მოხვედრის შედეგად მიიღო სახის, კიდურებისა და სხეულის მრავლობითი დამწვრობა, ერთ მოსამსახურეს კი, პიროტექნიკის მოხვედრით გამოწვეული დაზიანების შედეგად, მნიშვნელოვნად დაუქვეითდა სმენა.
რაც შეეხება პოლიციელთა მხრიდან სავარაუდო ძალის გადამეტების ფაქტებს, როგორც არაერთხელ აღინიშნა, სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში მიმდინარეობს გამოძიება და შინაგან საქმეთა სამინისტრო, კომპეტენციის ფარგლებში, აქტიურ რეჟიმში თანამშრომლობს საგამოძიებო უწყებასთან.
აქვე საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ 28 ნოემბრიდან დღემდე აქციის მონაწილეების მიერ, რუსთაველის გამზირზე და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე ძალადობრივი მოქმედებების პარალელურად, დაფიქსირდა არაერთი დანაშაულებრივი ქმედება. მათ შორის, ყაჩაღური თავდასხმები, ქურდობის 60-მდე ფაქტი, მოპარულია სხვადასხვა სახის ინვენტარი, ფულადი თანხა, ტანსაცმელი და სხვადასხვა ნივთი. რუსთაველის გამზირზე მდებარე სხვადასხვა ობიექტიდან დაფიქსირდა სხვადასხვა ინვენტარის, მათ შორის ბანკომატებისა და ჩასარიცხი აპარატების ჯერ გატაცების, შემდგომში კი მათი ბარიკადებად გამოყენების ფაქტები.
დაფიქსირებულია პირადი ნივთების ქურდობის ათეულობით ფაქტი. დამტვრეული და დაზიანებულია რუსთაველის გამზირზე მდებარე სხვადასხვა შენობების გარე ფასადი. კერძო პირებისა და სახელმწიფოსთვის დანაშაულებრივი გზით მიყენებული ზარალი ასი ათასობით ლარს აღემატება.
ბოლო დღეებში, სხვადასხვა მედიასაშუალებასა და სოციალურ ქსელში, აქტიურად ვრცელდება ინფორმაცია დაკავებულების პირადი ნივთების ჩამორთმევასა და გაურკვეველ ვითარებაში გაუჩინარებასთან დაკავშირებით.
გვსურს, გამოვეხმაუროთ გავრცელებულ ინფორმაციას და საზოგადოებას ვაცნობოთ, რომ „პოლიციის შესახებ“ კანონის 26-ე მუხლის მე-2 პუნქტისა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 249-ე მუხლის მიხედვით, პოლიციას კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, უფლება აქვს, დროებით ჩამოართვას, ან შეუზღუდოს პირს ნივთის ფაქტობრივი ფლობა.
პირადი ნივთები, რომლის ჩამორთმევაც ზემოაღნიშნული ნორმების საფუძველზე მოხდა, დროებითი მოთავსების იზოლატორებში მყოფ დაკავებულ პირებს, კანონმდებლობით დადგენილი წესით, გათავისუფლებისთანავე დაუბრუნდათ.
გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა დაკავებულ პირებს უკანონოდ ჩამოართვეს პირადი ნივთები, არის სიცრუე და მხოლოდ და მხოლოდ უწყების და სამართალდამცველების დისკრედიტაციას ემსახურება.

On behalf of the representatives of non-governmental organizations and members of various political groups, a number of false accusations are being spread within the last few days regarding the measures taken by the Ministry of Internal Affairs at the manifestation in order to discredit the law enforcement officers.
The public is able to clearly see that when a protest takes place within the framework of a peaceful assembly and there are no violent events, the police provide all necessary measures so that the participants of the assembly have the opportunity to freely express their protest.
However, the public witnessed a number of cases when the ongoing protest on Rustaveli Avenue, in the vicinity of the Parliament building, went beyond the norms established by the law on assembly and manifestation and became massively violent.
It is worth noting that the purpose of some of the individuals attending the rally was to carry out violent actions from the beginning. This is confirmed by the fact that upon arriving at the gathering, they had illegal items with them - stones, iron construction materials, pyrotechnics etc. Herewith, as a result of the investigative actions, various illegal items intended for the participants of the rally, actively used to attack the policemen, were seized from the offices of the rally organizers.
In the course of the protests, after the gathering became a mass breach of peace, the Ministry of Internal Affairs, in order to de-escalate the situation, carried out consistent measures in full compliance of the law.
It should be emphasized that prior to the use of special means, the participants of the gathering were constantly warned, both by official statements and by special warning signals on the spot.
Various media outlets and social networks are spreading information about the injured protesters.
The public could clearly see that the police were arresting violent individuals, who in many cases resisted the law enforcement officers.
In most cases, the violent persons resisted the policemen at the moment of the arrest, in the course of which physical injuries were inflicted to the detainees and the employees of the Ministry of Internal Affairs.
We would like to remind the public that as a result of the mentioned violent actions, 171 employees of the Ministry of Internal Affairs were injured. Some of the injured received severe injuries, namely: up to 10 policemen needed a complex surgical intervention, up to 40 law enforcement officers received serious injuries in face, head and eye areas as a result of the stones thrown by the protestors. Herewith, up to 60 employees of the Ministry of Internal Affairs received multiple burns to face, limbs and body areas as a result of pyrotechnics, while one employee suffered significant hearing loss as a result of the trauma caused by pyrotechnics.
As for the alleged use of excessive force from the side of the policemen, as it has been mentioned a number of times, the special investigative service is conducting an investigation and the Ministry of Internal Affairs actively cooperates with the investigative agency within the frames of its mandate.
We would like to remind the public that from November 28 up to date, a number of criminal acts committed by the participants of the rally have been recorded, along with the ongoing violent actions on Rustaveli Avenue and its surrounding area, including robber attacks, up to 60 incidents of theft, various types of stealing inventory, cash, clothes and other items. From various facilities located on Rustaveli Avenue, the facts of stealing of various inventory, including ATMs and cash registers were witnessed which were later used as barricades.
Dozens of thefts of personal belongings have been recorded as well. The exterior facades of various buildings on Rustaveli Avenue are broken and damaged. The damage caused to private individuals and the state by criminal activities exceeds one hundred thousand GEL.
In recent days, various media outlets and social networks have been actively spreading information on the confiscation of personal belongings of detainees and their disappearance under vague circumstances.
We would like to respond to the spread information and inform the public that according to Article 26, paragraph II of the Law "On Police" and Article 249 of the Code of Administrative Offenses, the police has the right to temporarily confiscate or seize a person's actual possession of an item in the case defined by the law.
Personal belongings, which were confiscated on the basis of the above-mentioned norms, were returned to the detained persons in temporary detention centers, according to the acting legislation, upon release.
The spread information, alleging that the employees of the Ministry of Internal Affairs illegally confiscated personal belongings from the arrestees, is a complete falsehood and only serves to discredit the Agency and the law enforcement officers.