გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია, მიმდინარე წლის 1-2 დეკემბერს რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე განვითარებული მოვლენების შესახებ.
აქციის მონაწილეების მხრიდან განხორციელებული კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივი ქმედებების შედეგად, გასულ ღამეს ჯანმრთელობის დაზიანება მიიღო შინაგან საქმეთა სამინისტროს 21-მა თანამშრომელმა. დაშავებულების ნაწილს აღენიშნება მძიმე ხარისხის დაზიანებები თავის, სახისა და სხეულის სხვადასხვა მიდამოში.
ბოლო პერიოდში მიმდინარე აქციების განმავლობაში ჯანმრთელობის დაზიანება ჯამში შინაგან საქმეთა სამინისტროს 113-მა თანამშრომელმა მიიღო, მათგან 4 ამ დრომდე სამედიცინო დაწესებულებაში რჩება.
მსგავსად წინა დღეებისა მიუხედავად არაერთგზის გაფრთხილებისა, აქციის მიმდინარეობის დროს, აქციის მონაწილეთა ნაწილის მხრიდან არაერთხელ ჰქონდა ადგილი პროვოკაციულ ქმედებებს.
საზოგადოება თვალს ადევნებდა მოძალადე ჯგუფები როგორ აზიანებდნენ პარლამენტის შენობას და რუსთაველის გამზირზე განთავსებულ ინფრასტრუქტურას.
გვიან ღამით აქციის მონაწილეებმა რუსთაველის გამზირზე არსებული მუნიციპალური ქონება და კერძო პირთა საკუთრება დააზიანეს, დაზიანებული ნივთების მეშვეობით აღმართეს ბარიკადები და ცეცხლი წაუკიდეს გარკვეულ ნივთებს.
გვსურს საზოგადოების ინფორმირების მიზნით განვმარტოთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში, მიმდინარე აქციების ფარგლებში, ძალადობრივი ჯგუფების მხრიდან ჩადენილ ყველა დანაშაულებრივ ქმედებაზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე და 353-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს.
გამოძიების ფარგლებში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამსახურებრივი საქმიანობის შესრულების დროს პოლიციელებზე თავდასხმისა და ცეცხლის წაკიდებით ნივთის დაზიანების ბრალდებით ორი პირი: 2007 წელს დაბადებული მ.გ. და წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი - 2003 წელს დაბადებული გ.მ. დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 29 ნოემბერს, რუსთაველის გამზირზე გამართული აქციის დროს 9 აპრილის ქუჩაზე, ბრალდებულმა გ.მ.-მ პიროტექნიკის სროლის შედეგად სხეულის სხვადასხვა არეში დაზიანება მიაყენა შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელს, რომელსაც შესაბამისი სამედიცინო დახმარება გაეწია. ხოლო, მ.გ.-მ იმავე დღეს, საკანონმდებლო ორგანოს შენობაში ისროლა ცეცხლმოკიდებული ნივთი, რის შედეგადაც პარლამენტის შენობის ერთ-ერთ ოთახში ხანძარი გაჩნდა.
ასევე, საზოგადოებას ვაცნობებთ, მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში სამსახურებრივი საქმიანობის შესრულების დროს პოლიციელებზე თავდასხმისა და ცეცხლის წაკიდებით ნივთის დაზიანების ბრალდებით სამი პირია დაკავებული.
კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ თითოეულ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას, სამართალდამცველების მხრიდან შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება მოჰყვება.
აქვე, საზოგადოებას გვსურს მივაწოდოთ ინფორმაცია ბოლო დღეების განმავლობაში საქართველოს პარლამენტის მიმდებარედ გამართულ საპროტესტო აქციაზე წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციისათვის წინააღმდეგობის გაწევის, დაუმორჩილებლობის ფაქტზე დაკავებული პირების შესახებ. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მიხედვით დაკავებულია ჯამში 224 პირი.
დაკავებულ პირთაგან თბილისის საქალაქო სასამართლოს წარედგინა 98 პირის ადმინისტრაციული საქმის მასალები, რომელთაგან საქმის წარმოება დასრულდა 74 პირის მიმართ.
დასრულებული 74 საქმიდან, 36 პირის მიმართ გამოყენებული იქნა ჯარიმა;
34 პირის მიმართ გამოყენებული იქნა ადმინისტრაციული პატიმრობა;
4 პირის მიმართ გამოყენებული იქნა შენიშვნა.
დანარჩენი პირების მიმართ სასამართლოებში გრძელდება ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების საქმის წარმოება.
როგორც ცნობილია, დღესაც, თბილისსა და საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში დაგეგმილია საპროტესტო აქციები. შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები მართლწესრიგის დაცვის მიზნით, მობილიზებულები იქნებიან გამართული აქციების მიმდებარე ტერიტორიაზე.
მოვუწოდებთ აქციის ორგანიზატორებს, პროტესტი გამოხატონ კანონით დადგენილ ფარგლებში, ნებისმიერ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას, პოლიციის მხრიდან შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება მოჰყვება.

We would like to inform the public on the events that took place on December 1-2, 2024 on Rustaveli Avenue, in the vicinity of the Parliament.
As a result of illegal and violent actions carried out by the participants of the rally, 21 employees of the Ministry of Internal Affairs were injured last night. Some of the injured have severe head, face and body injuries.
In total, 113 employees of the Ministry of Internal Affairs received health damage during the recent protests, 4 of them are still in medical facilities.
Similar to the previous days, despite repeated warnings, during the course of the rally, some of the participants of the rally engaged in provocative actions repeatedly.
The public witnessed how the violent groups damaged the Parliament building and the infrastructure located on Rustaveli Avenue.
Late at night, the participants of the rally damaged the municipal property and the property of private individuals on Rustaveli Avenue, erected barricades out of the damaged items and set fire.
In order to inform the public, we would like to clarify that in the Ministry of Internal Affairs, within the framework of the current protests, all criminal acts committed by violent groups are being investigated under Articles 187 and 353 (1) of the Criminal Code of Georgia.
Within the frames of the ongoing investigation, the employees of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operational measures and investigative actions, pressed charges against two persons for attacking the policemen during the performance of official duties and damaging objects by setting fire to them: M.G., (DoB 2007) and several times convicted in past G.M. (DoB 2003).
Committed crimes are punishable by up to 7 years of imprisonment.
The investigation established that on November 29 of the current year, during the rally held on Rustaveli Avenue, on April 9 Street, the accused person, G.M. inflicted multiple body injuries to an employee of the Ministry of Internal Affairs as a result of firing pyrotechnics, who was given appropriate medical assistance. On the same day, M.G. threw an ignited object into the building of the legislative body, as a result of which a fire broke out in one of the rooms of the parliament.
As a result of investigative actions conducted by law enforcement officers, both accused persons were arrested in Tbilisi.
Also, we inform the public that three persons have been arrested on charges of attacking police officers during the performance of official duties and damaging property by setting fire to them within the framework of the ongoing investigation.
The investigation in the Ministry of Internal Affairs continues in order to identify and arrest all those who committed the crime.
We note once again that each illegal action will be followed by an appropriate legal response from law enforcers.
Herewith, we would like to provide the public with information on the persons arrested for petty hooliganism and resisting the police during the protest held near the Parliament of Georgia in recent days. A total of 224 persons were arrested according to the Code of Administrative Offences.
Administrative case materials of 98 persons were submitted to the Tbilisi City Court, out of which the litigation proceeding had been completed on 74 persons out of which 36 persons were fined;
Administrative detention was applied to 34 persons;
Notice was applied to 4 persons.
Proceedings of administrative offenses against the rest of the persons continue in the courts.
As it is known, even today, protests are planned in Tbilisi and other cities of Georgia. The employees of different divisions of the Ministry of Internal Affairs will be mobilized in the vicinity of the protests held in order to maintain the rule of law.
According to Georgian legislation the right to assembly and expression is ensured, it also defines the forms of protest in order to protect public order and security.
We call upon the organizers of the rally to protest within the frames set by the law, any illegal action will be followed by appropriate legal response from the police.