გურიის რეგიონში, სტიქიის ზონაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მეხანძრე-მაშველები, საგანგებო რეჟიმში მუშაობას განაგრძობენ.
ძებნის ღონისძიების ფარგლებში ნაპოვნია კიდევ ერთი ცხედარი და 1 პირის მიმართ გრძელდება სამძებრო სამუშაოები.
ამ ეტაპზე, მაშველების მიერ გადარჩენილი და უსაფრთხო ადგილზე გადაყვანილია 11 მოქალაქე, მათ შორის არიან მცირეწლოვნები და არასრულწლოვნები. ნაპოვნია ორი გარდაცვლილის ცხედარი და ერთი მოზარდის მიმართ გრძელდება სამძებრო სამუშაოები.
სტიქიის ადგილებზე იმყოფებიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის წარმომადგენლები, ასევე, მობილიზებულია შესაბამისი ტექნიკა და აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს სამუშაოები.

In the disaster zone of Guria region, the firemen and rescuers of Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs continue intensive activities.
Another body was found during the search operation and the search for 1 person continues.
At this stage, 11 citizens, including children and minors, have been rescued by employees of Emergency Situations Management Service and taken to a safe place. Two bodied have been detected so far, while the search for one minor continues.
Representatives of various departments of the Ministry of Internal Affairs are mobilized at the disaster sites, as well as appropriate equipment, while search operation is being carried out intensively.
The Ministry of Internal Affairs would like to call on residents of the affected region to refrain from moving and follow instructions of the representatives of the Ministry of Internal Affairs on the spot.