როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 7 და 8 მარტს საქართველოს საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარე ტერიტორიასა და რუსთაველის გამზირზე გაიმართა საპროტესტო აქცია, რომელიც არაერთხელ გასცდა შეკრებისა და მანიფესტაციის კანონით დაშვებულ ნორმებს და გადაიზარდა ძალადობრივ ქმედებებში.
პირველ რიგში, ხაზგასმით ვაცხადებ, რომ ნებისმიერ შემთხვევაში კატეგორიულად დაუშვებელია პოლიციელის სიტყვიერი შეურაცხყოფა, მასზე თავდასხმა და მის მიმართ ძალადობრივი ქმედებების განხორციელება.
ორი დღის განმავლობაში, საპროტესტო აქციის მონაწილეთა ძალადობრივი ქმედებების შედეგად დაშავდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს 58 თანამშრომელი, მათ შორის 5 ამ დრომდე რჩება სხვადასხვა სამედიცინო დაწესებულებაში.
ყველამ კარგად ნახა, როგორ ესროდნენ ცეცხლმოკიდებულ საგნებს, პიროტექნიკას თუ ე.წ. მოლოტოვის კოქტეილებს ჩემს კოლეგებს, რის შედეგადაც რამდენიმე მათგანმა მძიმე ხარისხის დამწვრობა მიიღო.
ასევე, ყველა მედიასაშუალების ეთერში კარგად ჩანდა, აქციის მონაწილეები როგორ ისროდნენ პოლიციის მიმართულებით სხვადასხვა ბლაგვ საგნებს, ქვებს, ხის თუ რკინის ნივთებს, რის შედეგადაც არაერთმა პოლიციელმა მიიღო მძიმე ხარისხის დაზიანება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო სწავლობს პოლიციელების მიმართ განხორციელებული ძალადობის თითოეულ ფაქტს და გამოვლენილი დამნაშავე პირები კანონის სრული სიმკაცრით დაისჯებიან.
გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ შემაჯამებელი ინფორმაცია ბოლო დღეების განმავლობაში პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიასა და რუსთაველის გამზირზე განვითარებული მოვლენების შესახებ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფების წარმომადგენლები მიმდინარე წლის 7 მარტს, აქციის დაანონსების შემდეგ, საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მიზნით, საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარედ განლაგდნენ და საპროტესტო აქციის მშვიდობიანად ჩატარებას უზრუნველყოფდნენ.
თუმცა, დღის ბოლოს აქციის მონაწილეებმა სცადეს პარლამენტის შესასვლელების ბლოკირება.
საზოგადოებრივი წესრიგის აღდგენის მიზნით, გაფრთხილების შემდგომ, საჭიროების შესაბამისად, პოლიციამ თანმიმდევრულად გამოიყენა პროპორციული ძალა და „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული იძულების სპეციალური საშუალებები.
მიუხედავად შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან აქციის მონაწილეების მიმართ არაერთი მოწოდებისა, რომ პროტესტი კანონის ფარგლებში გაგრძელებულიყო, შეკრებილები განაგრძობდნენ ძალადობრივ ქმედებებს ჭიჭინაძისა და ჩიტაძის ქუჩებზე.
დაძაბულობის განმუხტვისა და სიტუაციის დეესკალაციის მიზნით, საპოლიციო ძალებმა აქციის მონაწილეებს გზა გაუხსნეს, გაათავისუფლეს პარლამენტის მიმდებარე ქუჩები და მათ პროტესტის მშვიდობიანი ფორმებით გაგრძელებისკენ მოუწოდეს.
მიუხედავად ამისა, აქციის მონაწილეები პოლიციის თანამშრომლების მიმართულებით გამიზნულად ისროდნენ სხვადასხვა საგნებს - ქვებს, ეგრეთ წოდებულ მოლოტოვის კოქტეილებს, აალებად საშუალებებს, ბლაგვ საგნებს, ფიზიკურად უსწორდებოდნენ და წინააღმდეგობას უწევდნენ მათ. ასევე მიზანმიმართულად აზიანებდნენ სამინისტროს კუთვნილ ავტომობილებსა და პოლიციის სპეციალური აღჭურვილობას.
მოგვიანებით, შეკრებილებმა დაიწყეს პარლამენტის შენობაზე ორგანიზებული თავდასხმა, ეგრეთ წოდებული მოლოტოვის კოქტეილების და პიროტექნიკის სროლა.
ყველამ კარგად ვნახეთ, რომ აქციის მონაწილეებმა საკანონმდებლო ორგანოს შენობას ცეცხლი წაუკიდეს, ესროლეს ქვები, ჩაამსხვრიეს მინები და დააზიანეს რკინის დამცავი ჯებირები.
საზოგადოებრივი წესრიგის მიზანმიმართული, მასობრივი დარღვევა რამდენიმე საათის განმავლობაში, გრძელდებოდა. პოლიციამ, წესრიგის აღდგენის მიზნით, რამდენჯერმე გამოიყენა პროპორციული ძალა და სპეციალური საშუალებები.
სამართალდამცველებმა აქციაზე წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ფაქტებზე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების შესაბამისად, 66 პირი დააკავეს.
აქცია საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარე ტერიტორიაზე მეორე დღესაც გაგრძელდა.
სიტუაციის დეესკალაციის მიზნით, პოლიციის სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები პარლამენტის შიდა ტერიტორიაზე განთავსდნენ.
პოლიცია მთელი დღის განმავლობაში აქტიურად იცავდა საზოგადოებრივ წესრიგს საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარე ტერიტორიაზე.
„პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული უფლებამოსილების ფარგლებში, უსაფრთხოების მიზნით, პოლიცია აქციის მიმდებარე ტერიტორიაზე ახორციელებდა მოქალაქეების ზედაპირულ შემოწმებას, რის შედეგადაც დაკავდა 10 პირი. მათ საპროტესტო აქციაზე მიჰქონდათ ძალადობრივი ქმედებებისთვის გამიზნული კანონსაწინააღმდეგო ნივთები, მათ შორის ელექტროშოკი, ხელკეტი, ქვები, სხვადასხვა სახის პიროტექნიკა.
პარლამენტის წინ შეკრებილ აქციის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ, მშვიდობიან და უსაფრთხო გარემოში ჩაეტარებინათ საპროტესტო აქცია.
მიუხედავად ამისა, ცალკეული პირების მხრიდან პერიოდულად ისმოდა ძალადობრივი ქმედებებისკენ მოწოდებები.
მას შემდეგ კი, რაც ერთ-ერთმა გამომსვლელმა შეკრებილებს საკანონმდებლო ორგანოს პიკეტირებისკენ მოუწოდა, აქციის მონაწილეებმა მასობრივად დაიწყეს პარლამენტის შესასვლელების ბლოკირება და შენობის პიკეტირება.
შეკრებილებმა დააზიანეს პარლამენტის შენობასთან განლაგებული რკინის დამცავი ჯებირები, შესასვლელი კარები, ჩაამსხვრიეს შენობის მინები, დააზიანეს რკინის ცხაურები, პარლამენტის შენობასა და ეზოში ისროდნენ ქვებს, სხვადასხვა სახის საგნებს და პიროტექნიკას.
შესაბამისად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპოლიციო ძალებმა, წესრიგის დაცვის მიზნით, სამართალდამრღვევთა ძალადობრივი და აგრესიული ქმედებების აღსაკვეთად, "პოლიციის შესახებ" საქართველოს კანონით გათვალისწინებული, შესაბამისი იძულების ღონისძიებები და სპეციალური საშუალებები გამოიყენეს.
პოლიციის მხრიდან დაძაბული სიტუაციის განმუხტვის არაერთი მცდელობის მიუხედავად, რუსთაველის გამზირზე შეკრებილებმა დაიწყეს პოლიციელების მიმართულებით ე.წ. მოლოტოვის კოქტეილების, ქვების, ხის ძელების და სხვა საგნების სროლა.
აქციის მონაწილეებმა დააზიანეს, ამოატრიალეს და ცეცხლი წაუკიდეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კუთვნილ ავტომანქანებს. ასევე, ქვებით დაზიანებები მიაყენეს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ავტობუსს, შეღებეს და დააზიანეს სახანძრო ავტომანქანა. აგრეთვე, დააზიანეს თბილისის მერიის კუთვნილი მატერიალური ქონება.
აქციის მონაწილეები მთელი ღამის განმავლობაში ცენტრალურ გამზირსა და მის მიმდებარე სხვადასხვა ლოკაციაზე არღვევდნენ საზოგადოებრივ წესრიგსა და მართლწესრიგს, წინააღმდეგობას უწევდნენ პოლიციის თანამშრომლებს, აზიანებდნენ ინფრასტრუქტურას და ცეცხლს უკიდებდნენ სხვადასხვა ნივთებს.
მიმდინარე წლის 7-8 მარტს, პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე გამართული საპროტესტო აქციის დროს მომხდარ სამართალდარღვევების ფაქტებზე, კერძოდ, პოლიციელებზე განხორციელებულ თავდასხმის ფაქტზე, სამართალდამცველებმა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე პრიმა მუხლით დააკავეს ერთი პირი, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების შესაბამისად კი, პოლიციამ ჯამში 133 პირი დააკავა.
დაკავებულთა ნაწილი გუშინვე იქნა წარდგენილი სასამართლოს წინაშე. დანარჩენი პირები კი გათავისუფლდნენ დროებითი მოთავსების იზოლატორში ყოფნის კანონით განსაზღვრული ვადის ამოწურვის საფუძველზე და შემდგომ წარდგენილი იქნებიან სასამართლოს წინაშე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში გამოძიება გრძელდება ყველა იმ პირის დადგენის, იდენტიფიცირებისა და დაკავების მიზნით, რომლებმაც საპროტესტო აქციაზე განახორციელეს პოლიციელებზე თავდასხმა და სხვა ძალადობრივი ქმედებები.
ძალადობრივ ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353 პრიმა და 187-ე მუხლებით მიმდინარეობს.

As is known to the public, on March 7 and 8, protest rally was held near the Legislative Body of Georgia and on Rustaveli Avenue, which went beyond the norms established by the law on freedom of expression and peaceful assembly and turned into violent actions.
First of all, I would like to emphasize that it is categorically not allowed to verbally assault, attack or carry out violent actions against police officers.
Within these two days, as a result of the violent actions of the rally participants, 58 employees of the Ministry of Internal Affairs were injured, among them 5 are still in various medical facilities.
Everyone witnessed clearly how they threw burning objects, pyrotechnics or the so-called “Molotov cocktails” to my colleagues, as a result of which several of them received severe burns.
Herewith, it was clearly visible in media live coverages how rally participants threw various blunt objects, stones, wooden or iron objects at the police, as a result of which many policemen received severe injuries.
The Ministry of Internal Affairs studies each case of violence against police officers, and the identified criminals will be brought to justice with the full severity of the law.
We would like to provide the public with summarized information on the recent events in the area surrounding the Parliament and on Rustaveli Avenue.
On March 7 of the current year, after announcing that manifestation was planned to take place, the representatives of the relevant units of the Ministry of Internal Affairs, in order to protect public order, were stationed near the legislative body and ensured the peaceful conduct of manifestation.
However, at the end of the day, the participants of the rally tried to block the entrances to the Parliament.
In order to restore public order, based on the necessity, police consistently applied proportional force and special means of coercion provided by the Law of Georgia "On Police" after the warning announcements.
Despite numerous calls from the Ministry of Internal Affairs to continue manifestation within the framework of the law, protesters continued their violent actions on Chichinadze and Chitadze streets.
In order to ease the tension and de-escalate the situation, the police forces opened the road for the rally participants, cleared the streets surrounding the Parliament and called on them to continue manifestation peacefully.
Nevertheless, the rally participants threw various objects - stones, so-called “Molotov Cocktails”, inflammables, blunt objects - at the direction of the police officers, and physically attacked and resisted them. They also damaged vehicles on purpose belonging to the Ministry and special police gear.
Later on, the crowd began an organized attack on the parliament building, throwing so-called Molotov cocktails and pyrotechnics.
We all saw that the protesters set fire to the building of the legislative body, threw stones, broke the windows and damaged the protective barriers.
Deliberate, mass violation of public order continued for several hours. In order to restore the public order, the police applied the proportional force and special means several times.
During the manifestation, the law enforcement officers arrested 66 people in accordance with Articles 166 and 173 of the Code of Administrative Offenses, on the facts of petty hooliganism and disobedience to the legal demands of the police.
The rally continued on the second day near the legislative body.
In order to de-escalate the situation, employees of various police units were stationed in the inner territory of the Parliament.
Throughout the day, the police protected the public order in the area surrounding the legislative body.
Within the framework of the mandate defined by the Law of Georgia "On the Police", with the purpose to ensure safety, the police carried out superficial inspection of citizens near the place where manifestation was held, as a result of which 10 people were arrested. They brought illegal items at the rally, intended for violent actions, including stun gun, batons, stones, and various types of pyrotechnics.
The participants of the rally gathered in front of the Parliament had the opportunity to hold a protest in a peaceful and safe environment.
Nevertheless, calls for violent actions were periodically heard from individuals.
After one of the speakers called on the gathered people to picket the legislative body, the protesters began to block the entrances leading to the parliament and picket the building.
The gathered people damaged the protective barriers located near the parliament building, entrance doors, smashed the building's windows, damaged the iron grilles, threw stones, various objects and pyrotechnics at the parliament building and yard.
Therefore, the police forces of the Ministry of Internal Affairs, in order to maintain public order, prevent violent and aggressive actions from the side of law-breakers, applied appropriate coercive measures and special means provided by the Law of Georgia "On Police".
Despite numerous attempts by the police to defuse the tense situation, the people gathered on Rustaveli Avenue started attacks in the direction of the police officers, throwing Molotov cocktails, stones, wooden poles and other objects.
The rally participants damaged, overturned and set fire to vehicles belonging to the Ministry of Internal Affairs. They damaged the bus of the Special Tasks Department with stones, painted and damaged the fire truck as well. Material property belonging to Tbilisi City Hall was damaged as well.
Throughout the night, the participants of manifestation violated the public order and the rule of law, resisted police officers, damaged the infrastructure and set fire to various things on the central avenue and its surrounding locations.
On March 7-8 of the current year, due to the facts of law violations that occurred during the protest rally in the vicinity of the Parliament, the law enforcement officers arrested one individual under Article 353(1) while 133 people were taken under arrest in total in accordance with Articles 166 and 173 envisioned by the Code of Administrative Offences.
Some of the detainees were brought before the court yesterday. The rest of the arrestees were released, as the term of stay in the temporary detention center was expired and will appear at the court later.
the Ministry of Internal Affairs continues investigation in order to determine, identify and arrest all those who attacked policemen and other violent actions during the protest.
Violent incidents are being investigated under Articles 353 (1) and 187 of the Criminal Code of Georgia.