თბილისში, მიმდინარე წლის 15 ნოემბერს, პოლიტიკური პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ორგანიზებით დაგეგმილია საპროტესტო აქცია, რომლის ფარგლებშიც სატრანსპორტო კვანძების, კერძოდ, მტკვრის მარჯვენა და მარცხენა სანაპიროებზე მოძრაობის გადაკეტვა იგეგმება.
აღნიშნული აქციის გაცხადებული მიზანია თბილისში სატრანსპორტო კოლაფსის გამოწვევა.
„შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11 მუხლის თანახმად, შეკრების მონაწილეებს ეკრძალებათ, განზრახ შექმნან დაბრკოლებები ტრანსპორტის გადაადგილებისთვის. ამავე კანონის მე-11 პრიმა მუხლის თანახმად, დაუშვებელია ტრანსპორტის სავალი ნაწილის ავტომანქანებით, სხვადასხვა კონსტრუქციით ან/და საგნებით გადაკეტვა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო დაგეგმილი აქციის ორგანიზატორებსა და მონაწილეებს შეახსენებს, რომ ზემოაღნიშნული წესების დარღვევა, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის შესაბამისად, გამოიწვევს პასუხისმგებლობას.
გარდა ამისა, სისხლის სამართლის კოდექსის 226-ე მუხლის თანახმად, დანაშაულს წარმოადგენს ჯგუფური მოქმედების ორგანიზება, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს ან დაკავშირებულია ხელისუფლების წარმომადგენლის კანონიერი მოთხოვნისადმი აშკარა დაუმორჩილებლობასთან, ასევე, ტრანსპორტის, საწარმოს, დაწესებულების ან ორგანიზაციის მუშაობის შეფერხება, აგრეთვე, ასეთ მოქმედებაში აქტიური მონაწილეობა. აღნიშნული ქმედების ჩადენა ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 3 წლამდე ვადით.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო მიმდინარე აქციებისა და შეკრებების დროს მოქალაქეებსა და პოლიტიკურ ლიდერებს მოუწოდებს, დაიცვან საქართველოს კონსტიტუცია, პატივი სცენ პოლიციელთა პროფესიულ საქმიანობას, არ გასცდნენ მშვიდობიანი შეკრების კანონით დადგენილ ფარგლებს, დაემორჩილონ პოლიციის მოთხოვნას და დაიცვან საზოგადოებრივი წესრიგი.
კანონდარღვევის ნებისმიერი ფაქტი პოლიციის მხრიდან მყისიერად იქნება აღკვეთილი და მოჰყვება შესაბამისი რეაგირება.
ამასთანავე, საჭიროების შემთხვევაში, საზოგადოებრივი წესრიგის აღდგენის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრო გამოიყენებს კანონით გათვალისწინებულ პროპორციულ ძალას და სპეციალურ საშუალებებს.

The protest rally organized by the “United National Movement” political party is planned to be held in Tbilisi on November 15 of the current year, during which the traffic movement is planned to be blocked on the right and left sides of the Mtkvari River.
The goal of the protest rally is to provoke a traffic collapse in Tbilisi.
According to Article 11 of the “Law of Georgia on Assemblage and Manifestations”, the participants of the assembly are prohibited from creating obstacles on purpose for the traffic movement. According to Article 111 of the same law, it is not allowed to block the motorways with vehicles, various constructions and/or other objects.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia would like to remind the organizers and participants of the planned rally that violation of the mentioned rules will result in liability in accordance with the Code of Administrative Offenses.
Herewith, it is also notable that under Article 226 of the Criminal Code of Georgia, organizing a group action that grossly violates public order is defined as criminal action according to the above mentioned article as well as open demonstration of disobedience to the rightful request of a government official, hampering the work of a transport, enterprise, institution or organization and participating in such actions.
The commission of such actions envisions the term of imprisonment up to 3 years.
The Ministry of Internal Affairs calls on citizens and political leaders involved in recent manifestations and assemblies to act in compliance of the Constitution of Georgia, respect the professional activities of police, not to exceed the limits allowed by the law on freedom of assembly, follow the rightful requests of the police and observe public order.
In addition to the mentioned, in case of necessity, the Ministry of Internal Affairs will apply proportional force and special means defined by the law to restore public order.