ზუგდიდში, რუსთაველის ქუჩაზე, 26 თებერვალს, დღის პირველ ნახევარში ყაჩაღობის ფაქტი მოხდა. ცეცხლსასროლი იარაღით შეიარაღებული პირი ოქროს ბირჟაზე შეიჭრა და ერთ-ერთ გამყიდველს ოქროს ნივთები იარაღის მუქარით გასტაცა, რის შემდეგაც შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. მომხდარ ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "გ" ქვეპუნქტით და 236-ე მე-3 და მე-4 ნაწილებით დაიწყო.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ზუგდიდის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა მომხდარი ყაჩაღობის ფაქტიდან მალევე, ცხელ კვალზე დაიწყეს ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებები.
რუსთაველის ქუჩიდან მოშორებით, დანაშაულის სავარაუდო ჩამდენმა პირმა, მას შემდეგ, რაც სამართალდამცველები შენიშნა, მათი მიმართულებით იარაღიდან ცეცხლი გახსნა, რასაც პოლიციის მხრიდან, „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, უკიდურესი ღონისძიების სახით, საპასუხო სროლა მოჰყვა, ვინაიდან არსებობდა მათი სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის ხელყოფის რეალური საფრთხე.
შემთხვევის ადგილზე თავდამსხმელი - 1996 წელს დაბადებული პირი პოლიციის მიერ უგონო მდგომარეობაში იქნა ნანახი, რის შემდეგაც სამართალდამცველებმა სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადა გამოიძახეს, თუმცა მამაკაცის გადარჩენა ვერ მოხერხდა.

On February 26, in mid- hours of the day, an armed robbery took place in Zugdidi, Rustaveli Street. An individual armed with a firearm broke into the gold market and appropriated jewelry from one of the sellers under the pressure of the firearm. After the incident, the offender fled from the pace of crime. The investigation was launched under Article 179, III Part, sub-paragraph "C" and Article 236, III and IV parts of the Criminal Code of Georgia.
The officers of Zugdidi Police Division under Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs have launched immediate operative and investigative activities within the frames of the ongoing investigation.
The alleged perpetrator of the crime opened fire to the direction of police officers after being noticed away from Rustaveli Street. The shots were responded from the side of the law enforcers who took urgent measures in full compliance of the Law of Georgia on Police as there was a threat posed from the side of the offender, endangering lives and health of policemen.
The attacker (born in 1996) was found by police in an unconscious state, after which the law enforcement officers called an ambulance, however ambulance crew was not able to recover him.