30 ოქტომბერს, "ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ აღმასრულებელი მდივნის მიერ გაკეთებული განცხადების საფუძველზე, რომელიც ეხება არჩევნების პერიოდში გარკვეული ოპოზიციური ძალების მიერ პროვოკაციების მოწყობას, ასევე, საჯაროდ დასახელებულ კონკრეტულ პირებს, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ფაქტების შესწავლა დაიწყო. ჩატარდება ყველა საჭირო ღონისძიება, მათ შორის გამოკითხვები.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო უზრუნველყოფს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების უსაფრთხო და თავისუფალ გარემოში ჩატარებას მთელი ქვეყნის მასშტაბით.

On October 30, the Ministry of Internal Affairs initiated an inquiry based on the statement made by the executive secretary of the “Georgian Dream – Democratic Georgia” political party regarding the alleged provocations orchestrated by certain opposition forces during the election period, as well as publicly named individuals. Ministry took all measures necessary, including interviews.
The Ministry of Internal Affairs ensures the conduction of 2020 parliamentary elections in a safe and free environment throughout the country.
The police will not allow the election process to develop in a violent scenario and will react strictly to each fact of violation.