პირველ რიგში, ვუსამძიმრებთ გარდაცვლილი თამარ ბაჩალიაშვილის ოჯახს და გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ამ ეტაპზე ჩვენს ხელთ არსებული პირველადი ინფორმაცია თამარ ბაჩალიაშვილის საქმესთან დაკავშირებით.
გაცნობებთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში 18 ივლისს, საღამოს შემოვიდა შეტყობინება თამარ ბაჩალიაშვილის დაკარგვის შესახებ. შეტყობინების მიღებისთანავე დაიწყო თამარ ბაჩალიაშვილის ძებნის ღონისძიებები, ხოლო 19 ივლისს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტში დაიწყო გამოძიება თამარ ბაჩალიაშვილის თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლით.
სამართალდამცველების მხრიდან მიმდინარეობდა ინტენსიური სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებები, მათ შორის, თამარ ბაჩალიაშვილის ფოტოსურათი დაეგზავნა საქართველოს მასშტაბით ყველა დანაყოფს, ასევე, ძებნაზე გადაეცა მისი ავტომანქანა. კამერების დათვალიერების შედეგად, თამარ ბაჩალიაშვილის კუთვნილი ავტომანქანა ბოლოს დაფიქსირდა თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ ხაიშის "ჭკვიან" კამერაზე, სადაც ჩანს, რომ მანქანას იგი თავად მართავდა. აღნიშნულის შემდგომ, პოლიციის მიერ საძიებო სამუშაოები გაგრძელდა ხაიშის მიმდებარე ტერიტორიაზე, მათ შორის, გამოიკითხა ადგილობრივი მოსახლეობა.
აღსანიშნავია, რომ დაკარგული გოგონას სამძებრო ღონისძიებებში, პოლიციელებთან ერთად, ყოველდღიურად მონაწილეობდნენ მეხანძრე-მაშველები, რა დროსაც გამოყენებულ იქნა დრონები, სხვა სპეციალური ტექნიკური საშუალებები და ვერტმფრენი.
თამარ ბაჩალიაშვილის ცხედარი 2020 წლის 22 ივლისს აღმოჩენილ იქნა მისსავე ავტომანქანაში, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში, სოფელ მაწევანის მიმდებარე ტერიტორიაზე, დაუსახლებელ ადგილას.
გარდაცვლილის აღმოჩენისთანავე, შემთხვევის ადგილის დათვალიერების პროცესში ჩართული იყო თამარ ბაჩალიაშვილის ოჯახის ინტერესების დამცველი, ასევე, გარდაცვალების მიზეზის დადგენის მიზნით დანიშნულ სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზაში ჩართულია ოჯახის მიერ მოწვეული ექსპერტი.
პირველადი დათვალიერებით, გარდაცვლილს სხეულზე ძალადობის კვალი არ აღენიშნება. საქმეზე ინტენსიურად მიმდინარეობს საგამოძიებო მოქმედებები, მათ შორის, დადგენილია, რომ 17 ივლისს თამარ ბაჩალიაშვილმა აფთიაქში შეიძინა გარკვეული მედიკამენტები, რაც გამოძიების მიერ დგინდება, არის თუ არა მისი ჩანთიდან ამოღებული მედიკამენტების იდენტური. ამოღებულია ასევე წერილი, სადაც საუბარია ანაბარის გამოყენებაზე, რასთან დაკავშირებითაც გამოთხოვილია ინფორმაცია თამარ ბაჩალიაშვილის საბანკო ანგარიშების შესახებ. ასევე, თამარ ბაჩალიაშვილის სამუშაო ადგილიდან ამოღებულია კომპიუტერული ტექნიკა, გამოიკითხნენ მისი თანამშრომლები, ოჯახის წევრები, გამოთხოვილია ვიდეოკამერის ჩანაწერები.
გამოძიება მუშაობს ყველა შესაძლო ვერსიაზე და აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით საზოგადოების ინფორმირებას ეტაპობრივად მოვახდენთ.

Firsts of all, Ministry of Internal Affairs would like to condole to the family of the deceased Tamar Bachaliashvili and provide the society with recent, preliminary information regarding the case of Bachaliashvili.
The agency would like to inform the public that on July 18, the information on disappearance of Tamar Bachaliashvili was received. As soon as the report was received, the search activities were launched on July 19 by Kvemo Kartli Police Department regarding the disappearance of Tamar Bachaliashvili under the article 143 of the Criminal Code of Georgia, envisaging illegal restriction of freedom.
Law enforcers conducted intensive search and investigative activities, including photos of the deceased, forwarded to all sub-units of the Ministry of Internal Affairs throughout the country. Law enforcers were also searching for Tamar Bachaliashvili’s car. After having studied the video footage of surveillance cameras, Bachaliashvili’s car was last noticed by the smart cameras installed in Khaishi village, Tetritskaro municipality, where it is visible the she was at the wheel. After the mentioned, search activities continued in vicinities of Khaishi village, where locals have also been interviewed.
It is notable that, along with police officers, rescuers were also involved in the search activities for the missing girl on a daily basis, using drones, other special technical equipment and a helicopter.
Tamar Bachaliashvili's body was found on July 22, 2020 in her car in Tetritskaro Municipality, near the village of Matsevani, in an uninhabited area.
As soon as the deceased was found, Tamar Bachaliashvili's family lawyer was involved in the process of inspecting the scene of the incident, as well as an expert who was invited by the family to participate in the forensic medical examination to determine the cause of death.
Law enforcers have also obtained the note from the scene, where the information on her money deposits is mentioned. In connection with the fact, investigation has already requested information on Bachaliashvili’s bank accounts. Herewith, computer technic has also been extracted from Bachaliashvili’s work place, her co-workers have been interrogated as well as family members. Additional video footage from surveillance cameras has also been requested from the side of investigation.
The investigation is working on all possible versions and the agency will gradually inform public regarding the case.