მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანება „ახალი პოლიტიკური ცენტრი“ – „გირჩის“ მიერ დღეს, 14:00 საათზე, საგანგებო მდგომარეობის გაუქმების მოთხოვნით, იპოდრომის ყოფილ ტერიტორიაზე გაიმართა საპროტესტო აქცია.
„საქართველოში ახალი კორონავირუსის გავრცელების აღკვეთის მიზნით გასატარებელი ღონისძიებების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 23 მარტის №181 დადგენილების მე-5 მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად საგანგებო მდგომარეობის მოქმედების ვადით აკრძალულია „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული ნებისმიერი შეკრება ან/და მანიფესტაცია.
საქართველოს კანონმდებლობით „შეკრება“ არის მოქალაქეთა ჯგუფის შეკრება ჭერქვეშ ან გარეთ, მიტინგი საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში, სოლიდარობის ან პროტესტის გამოხატვის მიზნით.
შესაბამისად, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის დარღვევისთვის, საქართველოს პრეზიდენტის დეკრეტის მე-8 მუხლის შესაბამისად, პოლიტიკური პარტია „გირჩის“ ლიდერი ზურაბ ჯაფარიძე და ამავე პარტიის 14 აქტივისტი 3000 ლარით დააჯარიმა, 3 პირი კი დაკავებულია წვრილმანი ხულიგნობისა და სამართალდამცველების კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისთვის, საქართველოს ასკ-ის 166-ე და 173-ე მუხლებით.

Political union of the citizens -"New Political Center" - "Girchi" held a protest rally on the former hippodrome venue, today, at 14:00 demanding the abolition of the nationwide state of emergency.
According to the Government resolution N181, V part, I paragraph, issued on March 23, 2020, any form of gathering and/or manifestation defined by the “Georgian Law on Assembly and Manifestation” during the state of emergency is prohibited in order to prevent the spread of the new coronavirus disease.
According to Georgian law, "assembly" is a gathering of a group of citizens inside the building or outside, a protest rally in a public spaces to express solidarity or protest.
Thus, the Ministry of Internal Affairs fined Zurab Japaridze -the leader of political party “Girchi” along with 14 activists of the same party with 3000 GEL for breaching regime of the state of emergency in accordance with Presidential Decree, article N8. In addition to the mentioned, agency arrested three persons for minor hooliganism and offering resistance to lawful request of police officers, crimes envisaged by the articles 166 and 173 under the Code of Administrative Offences.