შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებისა და მძევლად ხელში ჩაგდების ბრალდებით, საქართველო-აზერბაიჯანის სახმელეთო საზღვრის შეუთანხმებელ მონაკვეთზე, საქართველოს მოქალაქე გ.ი. დააკავეს.
მიმდინარე წლის 14 იანვარს, საქართველოს მოქალაქე - გ.ი. იმყოფებოდა სასაზღვრო ზონაში. მან, ცეცხლსასროლი იარაღისა და ხელყუმბარის გამოყენების მუქარით, ქართველი მესაზღვრე აიძულა, გადაადგილებულიყვნენ საზღვრის შეუთანხმებელი მონაკვეთის მიმართულებით. ინციდენტის განმავლობაში გ.ი.-მ ცეცხლსასროლი იარაღიდან რამდენიმეჯერ გაისროლა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლების ოპერატიული და ეფექტიანი მუშაობის შედეგად, სიტუაცია დროულად განიმუხტა. ამ დროისთვის ინციდენტი სრულად ამოწურულია.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით და 144-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "ი" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღნიშნულ ინციდენტთან დაკავშირებით ეფექტიანი თანამშრომლობისთვის აზერბაიჯანელ კოლეგებს მადლობა გადაუხადა.

The employees of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs detained Georgian citizen G.I. on the undefined section of Georgian-Azerbaijani land border for illegal purchase-keeping and carrying of firearm as well as for the attempt to take a hostage.
On January 14 of the current year, Georgian citizen G.I. was in the border zone. Under the pressure of the firearm and hand grenade, he forced Georgian border guard to start movement to the direction of the undefined section of the state border. During the incident detainee made several gunshots.
As a result of the operative and effective measures taken by the Border Police officers of the Ministry of Internal Affairs, the situation was quickly dissolved. At this moment the incident is thoroughly suppressed.
Investigation is in progress under the article 236, III and IV parts and article 144, II part, sub-paragraph “H” envisaged by the Criminal Code of Georgia.
Ministry of Internal Affairs has already expressed gratitude towards Azerbaijani colleagues for the effective cooperation during the aforementioned incident.