როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, საუდის არაბეთის მოქალაქეებმა, დებმა - მაჰა და ვაფა ალ-სუბაიებმა სოციალური ქსელის მეშვეობით გაავრცელეს ვიდეომიმართვა, სადაც აცხადებდნენ, რომ ისინი იმყოფებოდნენ საქართველოში. აღნიშნული პირები, ასევე, აცხადებდნენ, რომ მათ ემუქრებათ საფრთხე საკუთარი ოჯახის წევრებისგან.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლები იმყოფებოდნენ მისამართზე, სადაც დები - მაჰა და ვაფა ალ-სუბაიები დროებით ცხოვრობენ. სამართალდამცველების ვიზიტის მიზანი იყო მათთან გასაუბრება და უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად დახმარების შეთავაზება. ასევე, ამ ქალბატონებს მიეწოდათ ინფორმაცია, მათი სურვილის შემთხვევაში, საქართველოში თავშესაფრის მაძიებლის სტატუსის მისაღებად საჭირო პროცედურების შესახებ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ ინფორმაციის მიწოდებისა და შესაბამისი განმარტებების მიღების შემდგომ, აღნიშნული პირები დათანხმდნენ მიგრაციის დეპარტამენტის ლტოლვილთა საკითხების სამმართველოს მიმღებ ცენტრში გადაყვანას, თავშესაფრის მაძიებლობისთვის საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული პროცედურების გასავლელად.
აქვე განვმარტავთ, რომ ოჯახის წევრები, რომლებზეც დები ალ-სუბაიები მიუთითებდნენ, რომ საფრთხე ემუქრებათ, საქართველოში არ იმყოფებიან.

Citizens of Saudi Arabia, sisters Maha Alsubaie and Wafa Alsubaie posted a video on social media, saying that they are currently in Georgia. They also claimed that they were under risk coming from their family members.
Representatives of the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia visited Alsubaie sisters in their temporary apartment. The purpose of the visit of law enforcement officers was to offer assistance and security guarantees to the women and inform them about procedures on getting asylum in Georgia, in case of their will.
After Alsubaie sisters received the information and certain clarifications from Migration Department, they agreed to visit Division on Refugee Issues of the Migration Department to undergo necessary procedures on asylum seeking as stipulated by Georgian legislation.
Here with, we would like to clarify, that family members, to whom Alsubaie sisters are referring to as posing a risk for them, those family members are not in Georgia at the moment.