შინაგან საქმეთა სამინისტროს აფხაზეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურატურის თანამშრომლებთან ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, თაღლითობის ბრალდებით, 2 პირი: 1965 წელს დაბადებული მ.კ. და 1992 წელს დაბადებული ი.ზ. დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები, რომლებიც დედა-შვილი არიან, მოქალაქეებს თანხების მოტყუებით მითვისებისა და ნდობის მოპოვების მიზნით ეცნობოდნენ, როგორც საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს თანამშრომლები.
დაკავებულები 30-ზე მეტ მოქალაქეს დაჰპირდნენ, რომ დაეხმარებოდნენ სოციალურად დაუცველისა და დევნილის სტატუსის მოპოვებაში, ასევე, ჰპირდებოდნენ საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის სახელმწიფო პროგრამაში ჩართვას და ბინებით უზრუნველყოფას, რის სანაცვლოდაც თითოეულ მოქალაქეს მოტყუებით გამოართვეს და მიითვისეს თანხები - 2 000 ლარიდან 10 000 აშშ დოლარამდე. გარდა ამისა, ბრალდებულებმა, თითქოსდა მისაღებ საცხოვრებელ ფართებში ავეჯის განთავსების სანაცვლოდ, ამავე მოქალაქეებისაგან დამატებით, მოტყუებით მიითვისეს ფული - 500-500 ლარის ოდენობით.
სამართალდამცველებმა, კომპლექსური საგამოძიებო-ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, მ. კ. და ი. ზ. თბილისში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს.
ჯგუფურად, დიდი ოდენობით თანხის დაუფლებით მიზნით ჩადენილ თაღლითობის ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით და მე-3 ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

The officers of Abkhazia Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with the prosecutor’s office of the Autonomous Republic of Abkhazia, as a result of jointly held operative-investigative activities detained two persons: M.K. (DoB 1965) and I.Z. (DoB 1992) for swindle.
Investigation established that detainees are mother and daughter who introduced themselves to citizens as the representatives of the Ministry of Internally Displaces Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia to gain trust and illegally appropriate cash.
The detainees promised assistance to more than 30 citizens in obtaining socially vulnerable and refugee statuses, as well as inclusion in the state housing program and provision with apartments, in exchange, each citizen was fraudulently deprived of $ 2,000 to $ 10,000 USD. In addition to the mentioned, allegedly, detainees illegally appropriated cash in the amount of 500-500 GEL in exchange for furniture placement in non-existent living spaces.
As a result of complex investigative-operative activities M.K. and M.Z. were detained in Tbilisi on the basis of the court decision.
Investigation is in progress on the fact of swindle with the purpose of illegal money appropriation, article 180, II part, sub-paragraph “A”, part III of the same article, sub-paragraph “B” of the Criminal Code of Georgia.