შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილის - კახა მურადაშვილის ბრიფინგი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის და ვაკე-საბურთალოს პოლიციის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებების შედეგად, 13 ოქტომბერს ვაკის პარკის ტერიტორიაზე მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით 9 პირი დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ 2021 წლის 22 ოქტომბერს, თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის გარემოს დაცვის საქალაქო სამსახურსა და შპს „გრინსერვის +“-ს შორის გაფორმდა ხელშეკრულება, ვაკის პარკის ტერიტორიაზე მდებარე შადრევნისა და შადრევნის კასკადის სამუშაოების წარმოების შესახებ.
2022 წლის 26 აგვისტოს კი, მხარეებს შორის მიღება-ჩაბარების აქტის საფუძველზე, მერიის გარემოს დაცვის საქალაქო სამსახურმა ჩაიბარა შადრევნებზე შესრულებული სამუშაოების ნაწილი.
ცენტრალურ შადრევანზე დასრულებული სამუშაოების მიუხედავად, მერიის გარემოს დაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსის მოადგილემ - გ.ვ.-მ, შპს „გრინსერვის +“-ის მენეჯერს - ა. მ.-ს სთხოვა, რომ შადრევანში მდებარე ელექტროძრავიდან გამომავალი შავი ფერის წყლის მილები შეეფუთათ უჟანგავი, თეთრი ფერის კონსტრუქციით.
ა. მ.-მ აღნიშნულის შესახებ აცნობა შპს „გრინსერვის +“-ის დირექტორს - ლ.ფ.-ს, რომელმაც თავის მხრივ დაავალა მას, რომ აღნიშნული სამუშაოს შესრულება შეეკვეთათ მათივე ქვეკონტრაქტორი ფირმის - შპს „ნიუ მეტალ დიზაინის“ წარმომადგენლის - ლ. ჭ.-სთვის.
ლ.ჭ.-მ თავის მხრივ სამუშაოების შესრულება დაავალა კერძო ელექტროშემდუღებლებს - გ.გ.-ს და ვ.გ.-ს., ხოლო მათ მიერ შესრულებულ სამუშაოზე ზედამხედველობა და კონტროლი დაევალა შპს „გრინსერვის +“-ის სამუშაოთა მწარმოებელს - ბ. მ.-ს.
2022 წლის 22 სექტემბერს, ელექტროშემდუღებლებმა სამუშაოს წარმოების დროს დაარღვიეს უსაფრთხოების ნორმები, კერძოდ: წყლის მილებზე, უჟანგავი ლითონის კონსტრუქციის მორგების მიზნით, მოხსნეს ელექტროძრავის შესაფუთი ლითონის ცხაური, რომლის კვლავ დამაგრებისას, ბეტონის ზედაპირსა და ცხაურს შორის მოაყოლეს ელექტროსადენი, რის შედეგადაც დაზიანდა სადენის იზოლაცია.
„გრინსერვის +“-ის დირექტორმა შესრულებული სამუშაო შესაბამისი ინსპექტირების ჩატარების გარეშე წარუდგინა მერიის საქალაქო სამსახურს, ხოლო მერიის გარემოს დაცვის სამსახურის უფროსის მოადგილემ აღნიშნული მიიღო შესაბამისი ინსპექტირების გარეშე.
თავის მხრივ, „გრინსერვის +“-ის ქვეკონტრაქტორი ფირმის წარმომადგენელმა - ლ. ჭ.-მ არ გადაამოწმა თავის მიერ დაქირავებული ელექტროშემდუღებლების შესრულებული სამუშაო, ხოლო, „გრინსერვის +“ - ის საქმეთა მწარმოებელმა - ბ. მ.-მ არ გაუწია შესაბამისი კონტროლი აღნიშნულ საქმიანობას.
ხსენებულ პირთა მიერ თავიანთი მოვალეობის ჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, გამოვლენილი იქნებოდა ელექტროსადენის დაზიანების ფაქტი და თავიდან იქნებოდა აცილებული დამდგარი შედეგი.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ შპს „გრინსერვის +“-მა, თბილისის მერიის გარემოს დაცვის საქალაქო სამსახურთან მიღება-ჩაბარების აქტის გაფორმებისთვის სავალდებულო, შესაბამისი დასკვნის მომზადების მიზნით, ხელშეკრულება გააფორმა შპს ,,მშენექსპერტთან“.
შპს ,,მშენექსპერტის“ დირექტორმა - ნ. ქ.-მ და ინსპექტორმა - დ.თ.-მ მოახდინეს ფაქტობრივად შესრულებული სამუშაოების მოცულობის ღირებულების ინსპექტირება, რომლის პროექტი მიაწოდეს შპს ,,გრინსერვის +“-ის თანამშრომელს - დ. კ.-ს.
ვინაიდან აღნიშნული დასკვნის შინაარსი არ აკმაყოფილებდა თბილისის მერიისა და შპს „გრინსერვის +“-ს შორის გაფორმებულ ხელშეკრულებაში მითითებულ სავალდებულო მოთხოვნებს და თბილისის მერიის გარემოს დაცვის საქალაქო სამსახური არ ჩაიბარებდა „გრინსერვის +“-ის მიერ შესრულებულ სამუშაოებს, კომპანიის თანამშრომელმა - დ.კ.-მ, მათ ფირმასთან სამომავლო საქმიანი ურთიერთობის გაგრძელების სანაცვლოდ, დაიყოლია შპს ,,მშენექსპერტის“ დირექტორი და ინსპექტორი, რომ დასკვნაში ჩაეწერათ, თითქოს შეისწავლეს ჩატარებული სამუშაოების შესაბამისობა საქართველოში მოქმედ სამშენებლო ნორმებსა და წესებთან.
2022 წლის 25 აგვისტოს, დ.თ.-მ და ნ. ქ.-მ შეადგინეს ყალბი ოფიციალური დოკუმენტი - ინსპექტირების ანგარიში, რომლის დასკვნით ნაწილში ასევე დააფიქსირეს, რომ შესრულებული სამუშაოები შეესაბამება საქართველოში მოქმედ სამშენებლო ნორმებსა და წესებს.
აღნიშნული ყალბი დასკვნა შპს „გრინსერვის +“-ის დირექტორმა - ლ. ფ.-მ წარადგინა თბილისის მერიის გარემოს დაცვის საქალაქო სამსახურში, რაც გახდა მხარეებს შორის მიღება-ჩაბარების აქტის გაფორმების საფუძველი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის და ვაკე- საბურთალოს პოლიციის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გამოძიების დაწყებიდან ამ დრომდე, 24-საათიან უწყვეტ რეჟიმში ჩაატარეს რამდენიმე ასეული საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედება, არაერთხელ გამოკითხეს საქმესთან შემხებლობაში მყოფი პირები, შემთხვევის ადგილის დათვალიერებისას ამოიღეს ნივთიერი მტკიცებულებები. გამოძიების პროცესში ასევე ამოღებულია საქმისთვის მნიშვნელოვანი დოკუმენტაცია. მიღებულია ტრასოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნა, ხოლო გამოძიების წინაშე მდგარი საკითხების გარკვევის მიზნით, დანიშნულია შესაბამისი ექსპერტიზები.
2022 წლის 18 ოქტომბერს, პოლიციამ ცხრავე პირი თბილისში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავა.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 342-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, რაც გულისხმობს სამსახურებრივ გულგრილობას, რამაც ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია, დაკავებულია თბილისის მერიის გარემოს დაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსის მოადგილე - გ.ვ.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 220-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით და 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც გულისხმობს გულგრილობას, რამაც ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია და ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის გამოყენებას, დაკავებულია შპს „გრინსერვის+“-ის დირექტორი - ლ.ფ.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 220-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით, რაც გულისხმობს გულგრილობას, რამაც ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია, დაკავებულია შპს „გრინსერვის+“-ის საქმის მწარმოებელი - ბ.მ. და შპს „ნიუ მეტალ დიზაინის“ წარმომადგენელი - ლ.ჭ.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 25-362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადებაში წაქეზებას გულისხმობს, დაკავებულ იქნა „გრინსერვის +“-ის თანამშრომელი - დ.კ.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც გულისხმობს ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადება-გასაღებას, დაკავებული არიან შპს ,,მშენექსპერტის“ დირექტორი - ნ.ქ. და ამავე კომპანიის ინსპექტორი - დ.თ.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 240-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, რაც გულისხმობს სამუშაოს წარმოებისას უსაფრთხოების წესის დარღვევას, რამაც ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია, დაკავებულია 2 კერძო ელექტროშემდუღებელი - გ.გ. და ვ. გ.
საქმეზე გრძელდება საგამოძიებო მოქმედებები, მოპოვებული მტკიცებულებების საფუძველზე, შესაძლებელია გაფართოვდეს ბრალდებულ პირთა წრე.
გამოძიების მსვლელობისას, მაღალი საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე, საზოგადოებას პერიოდულად მივაწვდით ინფორმაციას მიმდინარე შედეგების შესახებ.

Briefing of Kakha Muradashvili, Deputy Director of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs
The employees of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs and Vake-Saburtalo Police Main Division, as a result of the investigative and procedural actions, arrested 9 people in connection with the incident that took place on the territory of Vake Park on October 13.
The investigation established that on October 22, 2021, an agreement was signed between the Environmental Protection Department of Tbilisi Municipality and "Greenservice +" LLC, regarding the construction of the fountain and the fountain cascade located on the territory of Vake Park.
On August 26, 2022, on the basis of the acceptance-handover act between the parties, the city service of Environmental Protection of Tbilisi City Hall took over the part of works performed on fountains.
Despite the completed works on the central fountain, the Deputy Head of Environmental Protection City Service of the City Hall - G.V., requested the manager of "Greenservice +" LLC - A. M. to wrap the black colored water pipes of the electric motor in the fountain with a stainless white construction.
A. M. informed the director of "Greenservice +" LLC - L.F., who, in turn, instructed him to order the performance of the mentioned work to the representative of their own subcontractor company - "New Metal Design" LLC - L. Ch.
L. Ch., in turn, assigned the execution of works to private electric welders – G.G. and V. G. The supervision and control of the work performed by them was assigned to the work performer of "Greenservice +" LLC - B. M.
On September 22, 2022, the electric welders violated the safety norms during the performed works, in particular: in order to fit the stainless metal construction on the water pipes, they removed the metal grill for the electric motor, and while re-attaching it, put an electric cable between the concrete surface and the grill, as a result of which the insulation of the cable was damaged.
The director of "Greenservice +" presented the completed work to the City Service of the City Hall without conducting an appropriate inspection, thus, the deputy head of the Environmental Protection Service of the City Hall accepted the mentioned work without an appropriate inspection.
On the other hand, the representative of the subcontractor company of "Greenservice +" - L. Ch. did not check the work performed by the electric welders hired by him, and the work performer of "Greenservice +" - B. M. did not provide appropriate control over the mentioned activity.
If the mentioned persons performed their duties properly, the fact of damage to the electric cable would have been detected and the consequences avoided.
The investigation also established that "Greenservice +" LLC signed an agreement with "Mshenexpert" LLC in order to prepare a mandatory, relevant report for concluding the acceptance-handover act with Tbilisi City Hall's Environmental Protection City Service.
Director of "Mshenexpert" LLC - N. K. and the inspector - D.T. inspected the value of the volume of the actually performed works, the project of which was handed over to the employee of "Greenservice +" LLC - D. K.
Since the content of the mentioned conclusion did not meet the mandatory requirements specified in the contract signed between Tbilisi City Hall and "Greenservice +" LLC, and the Environmental Protection City Service of Tbilisi City Hall would not take over the works performed by "Greenservice +", the company's employee D.K. in exchange for keeping the future business relationship with the firm, persuaded the director and inspector of "Mshen-expert" LLC to add to the report that they had studied the compliance of the performed works with the construction norms and rules in force in Georgia.
On August 25, 2022, D.T. and N. made a fake official document - an inspection report, in the final part of which they also noted that the performed works were in compliance with construction norms and rules in force in Georgia.
The mentioned fake conclusion was presented to the City Office of Environmental Protection of the City Hall by the director of "Greenservice +" LLC L. F. which became the basis for signing the act of acceptance between the parties.
The employees of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs and Vake Saburtalo Police Main Division conducted several hundreds of investigative and procedural actions in a round-the-clock regime since the investigation was launched. They have repeatedly interviewed persons involved in the case, collected evidences from the place of crime as well as important documentation related to the case.
The report of trasological examination has already been received, appropriate forensic examinations are appointed in order to clarify the issues existing in the investigation.
On October 18, 2022, the police arrested all nine individuals in Tbilisi, based on the relevant court decision.
Under the Article 342, part II of the Criminal Code of Georgia, which implies the neglect of official duties that resulted in death, the Deputy Head of the Environmental Protection Service under Tbilisi City Hall was arrested.
The director of "Greenservice Plus" LLC has been arrested under Article 220(1), II part and Article 362, part I of the Criminal Code of Georgia, which refers to negligence that led to the loss of human life and the use of a fake official document.
Under Article 220(1), II part of the Criminal Code of Georgia, which refers to negligence that led to the loss of human life, the manager of "Greenservice +" LLC – B.M. and the representative of "New Metal Design" LLC – L.Ch were arrested.
An employee of "Green Service +" – D.K. was arrested under Article 25-362, Part I of the Criminal Code of Georgia, which implies inciting the production of a forged official document.
Under Article 362, part I of the Criminal Code of Georgia, which refers to making and selling fake official document, the director of "Mshen-expert" LLC- N.K and the inspector of the same company- D.T. were arrested.
Under Article 240, part II of the Criminal Code of Georgia, which refers to the breach of the safety regulations, which led to the loss of human life, 2 individuals - private electric welders, G.G. and V.G. have been arrested.
Investigative activities are still in progress, based on the obtained evidences, the circle of the accused persons may expand.
In the course of the investigation, due to high public interest, the agency will periodically provide public with the updated information.