შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის მთავარი სამმართველოს და თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის, გლდანი-ნაძალადევის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1996 წელს დაბადებული გ.პ. და 2001 წელს დაბადებული ლ.მ. წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენის, შენახვის , გასაღების და გასაღების მომზადების ფაქტებზე დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ დაკავებულებმა დაგეგმეს ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების საფოსტო გზავნილით შეძენა და ე.წ „დადების მეთოდით“ გასაღება. დანაშაულის სისრულეში მოყვანის მიზნით, საფოსტო გზავნილი ჩამოვიდა საქართველოში. ამანათში მოთავსებული იყო ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების შემცველი ფხვიერი მასა, რომელიც ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებათა კანაბინომიმეტურად მოქმედ ქიმიურ ნაერთთა კლასს მიეკუთვნება.
წინასწარ შერჩეულ ლოკაციებზე ნარკოტიკული საშუალების „დადების“ ორგანიზების მიზნით დაკავებულები ერთმანეთს შეხვდნენ, რა დროსაც ისინი შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა ბრალებულის სახით დააკავეს.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 18-260-ე მუხლის მე-2, მე-4, მე-5 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს, რაც ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენისა და გასაღების მომზადებას, ჩადენილი წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენასა და შენახვას გულისხმობს.

The officers of Main Division Combating Illegal Circulation of Drugs of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with the officers of Gldani-Nadzaladevi Main Division of Tbilisi Police Department as a result of jointly held operative-search and investigative activities detained G.P. (DoB: 1996) and L. M. (DoB: 2001) on the fact of illegal purchase, storage, sale and realization of new psychoactive substance by a group with preliminary agreement.
The investigation established that the detainees planned to purchase a new psychoactive substance by mail and further sell it via the so-called "placing method". In order to commit the crime, a postal parcel arrived in Georgia. The parcel contained a loose mass containing a new psychoactive substance, which belongs to the class of cannabinoid chemicals of new psychoactive substances.
The detainees met with each other in order to organize the "placing" of drugs at the pre-selected locations and exactly at this moment they were detained as accused individuals by the officers of the Ministry of Internal Affairs.
Investigation is in progress under the part 2, part 4, sub-clause “b” of the part 5 of Article the 18-260 and part 2 of the Article 260 of the Criminal Code of Georgia, which means planning of purchase and sale of new psychoactive substance committed by a group with preliminary agreement and illegal purchase and storage of new psychoactive substance.